Meteoroloji Uzmanı İl İl Açıkladı! İşte yoğun kar yağışı beklenen İllerin Listesi..

Meteoroloji Uzmanı İl İl Açıkladı! İşte yoğun kar yağışı beklenen İllerin Listesi..

Yaklaşan bahar mevsimi, tamamen yağışsız geçen kış aylarını unutmanıza yardım edecek. Yurdun batısında bu sene kar yağışların etkisini hissettirmemişti. Peki önümüzdeki günler ne getirecek? Gözler barajlar için ümitle bekliyor; mart kapıdan baktırmak için belki de tam zamanlardayız!

Güneşli ve kurak günlerin ardından, Mart ayında yurdun çeşitli bölgelerinde soğuk hava ve yağmurun gelmesi ile mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar tehlikesini ortadan kaldırdı. Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, bu yağmur olaylarının devam edeceğini ve yurda soğuk havanın giriş yapacağı bir tarih verdi. Ayrıca, karlar da bu yağmur sonucunda bekleniyor. Peki önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak, kar yağacak mı, nerelerde yağacak? İşte detaylar...

YAĞIŞLAR İÇ KESİMLERDE BAŞLADI

Hava durumuna dair son dakika bilgilerini YouTube kanalından paylaştığı videoda açıklayan Dr. Okan Bozyurt, artık yağışların başladığını belirtti. "En azından bu yağışlar şu anda iç kesimlerde etkili olmaya başladı" diyen Bozyurt, "Kuraklık haritasına baktığımızda da kuraklığın en şiddetli olduğu kesimler ülkemizin iç kısımlarıydı biliyorsunuz. Tabii ki Marmara Bölgesi ve aynı zamanda Akdeniz’i kapsayan bir kısımdı. Şu anda görülen yağışlar da en çok bu bölgelerde görülüyor" dedi.

SAĞANAK İÇİN 11 MART'A DİKKAT

Önümüzdeki günlerde bu yağışların devam edeceği müjdesini veren Dr. Bozyurt, "7 Mart’ta yağışlar bir süre ara verecek ancak daha sonra 11 Mart’tan itibaren Türkiye’nin batı bölgeleri yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Halk takviminde 6 Mart’ta toprağa üçüncü cemrenin düştüğü görülüyor. Yani tabiatın yavaş yavaş artık uyanmaya başladığının ilk işaretleri oluyor" ifadesini kullandı.

SICAKLIK ÖNCE ARTACAK, SONRA DÜŞECEK

Uzman isim, her sene 11 Mart ile 18 Mart arasında havaların değişime uğradığını, halk arasındaki inanışa göre 11 Mart’ta 'koca-karı soğukları'nın başladığını ve bunun bir hafta kadar sürdüğünü söyledi. "Bu sene de yine 11-18 Mart arasında yağışlar etkili olacak" diyen Bozyurt, "Peki hava sıcaklıkları konusunda ne diyebiliriz? Yarından sonra sıcaklıklar yeniden artacak hatta iç kesimlerde gölgede 15-16 dereceleri bulacak. Ancak 11 Mart’tan sonra hava sıcaklıklarında da bir düşüş bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERDİ

"Sistemde bir değişiklik olmazsa eğer 14-15 Mart gibi ülkemize kuzeyden bir soğuk hava girişinin olmasını bekliyoruz" diyen Bozyurt, şu ifadeleri kullandı:

"Soğuk havanın giriş yapacağını söylerken, ülkemizde kuzeyden başlayarak tüm yurtta hava sıcaklıkları azalacak. Eğer bu sistem bizi yanıltmazsa, ki bu sene havalar çok değişime uğradı, 14-15 Mart’ta gelecek olan sistem yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde pek çok merkezde kar yağışları bırakabilir. Bu tabii ki sevindirici bir gelişme ama onun dışında özellikle kıyı kesimlerde Marmara, Ege ve Akdeniz’de de yağışlar etkili olacak diyebilirim 14-15 Mart civarlarında. Barajlardaki ve göllerdeki su seviyeleri açısından da bu sevindirici bir haber."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.