Meteoroloji'den Kritik Uyarı! Şiddetli Yağış Başlıyacak..

Meteoroloji'den Kritik Uyarı! Şiddetli Yağış Başlıyacak..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkemizin çeşitli bölgelerinde beklenen hava durumuyla ilgili çifte uyarıda bulundu. Bugün Karadeniz, Akdeniz ve iç bölgelerde olmak üzere toplamda 4 bölgede kuvvetli yağışların etkili olması bekleniyor. Aynı zamanda ülkemizin doğu kesimlerinde saatteki hızı yer yer 70 kilometreye kadar çıkabilecek şiddetli rüzgarlar beklendiği açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, ülkemizin geneli parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Muğla, Adıyaman ve Siirt çevreleri başta olmak üzere bazı bölgelerde yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Yağışların Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Muğla, Denizli, Tokat, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Tunceli çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimleri ve Doğu Akdeniz'in Toroslar kesiminde yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

Vatandaşların, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı gibi olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Ayrıca, rüzgarın etkili olacağı bölgelerde çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olası risklere karşı dikkatli olunmalıdır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşların güncel hava durumu raporlarını takip etmelerini ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye etmektedir. Hava durumuna ilişkin yapılan güncellemeler ve uyarılar, vatandaşların güvenliğini sağlamak adına büyük önem taşımaktadır

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİM YOK
Sıcaklıkların ise iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞA DİKKAT
Açıklamada yağışların Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Muğla, Denizli, Tokat, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Tunceli çevreleri, Kastamonu’nun kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Rüzgarın ise Doğu Karadeniz’in doğusu ile Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.