Meteoroloji'den uyarı: Sağanak yağış 5 gün boyunca Bu İllerde devam edecek

Meteoroloji'den uyarı: Sağanak yağış 5 gün boyunca Bu İllerde devam edecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin birçok bölgesinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarının 5 gün boyunca devam etmesi bekleniyor. İç Ege ve Göller Yöresi ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde ise yerel kuvvetli yağışlar görülebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son değerlendirmelerle birlikte ülkemizin birçok bölgesinde sağanak yağışların 5 gün boyunca etkili olacağı uyarısında bulundu. Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz ile Zonguldak, Düzce, Bolu, Eskişehir ve Konya çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışlarının görülmesi bekleniyor. İç Ege ve Göller Yöresi ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde ise yerel kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise toz taşınımı bekleniyor. Bu nedenle vatandaşlar, sağlık açısından etkili önlemler almaları gerekiyor. Ayrıca, hava sıcaklığının batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, doğu kesimlerde ise 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise yurdun kuzey ve batı kesimlerinde kuzeyli, güneydoğu kesimlerinde ise güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşları ani sel, su baskını ve yıldırım gibi olumsuz hava koşullarına karşı uyararak, dikkatli ve tedbirli olmalarını öneriyor. Ayrıca, araç kullanacak sürücülerin de yağışlı hava koşullarına karşı dikkatli olmaları, yavaş ve kontrollü bir şekilde ilerlemeleri gerekiyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; İç Ege ve Göller Yöresi ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde beklenen toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, önümüzdeki 5 gün yurdun orta ve doğu kesiminde sağanak yağış devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.