Öğrenciler Evlerine İkinci El Eşya Alamayacak! Çeyiz Dizer Gibi Para İstiyorlar!

Öğrenciler Evlerine İkinci El Eşya Alamayacak! Çeyiz Dizer Gibi Para İstiyorlar!

Öğrenciler, üniversite okumak için eve çıkarken aynı zamanda eşya parasını da denkleştirmeye çalışıyor. İkinci el ev eşyaları beyaz eşyalar spotçularda pahalı hale geldi. Çeyiz dizenlerle benzer paraları vermek zorunda kalacaksınız.

Üniversite öğrencileri Türkiye'de barınma sorununun yanı sıra artan eşya fiyatlarıyla da boğuşuyor. Bir yandan konaklama derdiyle uğraşan öğrenciler, diğer yandan da yüksek eşya fiyatlarıyla baş başa kalmış durumda. Öğrenciler maliyetleri düşürmek için ikinci el eşya tercih etse de, ev döşeme masrafları geçtiğimiz yıla göre yüzde 100'ün üzerinde bir artış gösterdi. İstanbul’da öğrencilerin ev döşeme maliyeti ortalama 35 bin lira olurken, Ankara’da 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Eşya Dizmek 35 Bin TL Oldu!

İstanbul Üsküdar’daki ikinci el eşya satıcıları, bu yıl eşya fiyatlarının iki katına çıktığını belirtiyor. Geçen yıl 15 bin liraya tamamlanan ev döşeme işlemleri bu yıl 30-35 bin lira civarında. Bu artışa rağmen esnaflar fiyat indirimi yapmaya çalışsa da, beyaz eşya fiyatları tek başına 17-20 bin lira arasında değişiyor. Diğer eşyaların maliyeti de eklendiğinde, öğrencilerin masrafları 30 bin lira ve üzerine çıkabiliyor.

İkinci el eşya satıcıları, eski zamanlarda öğrencilere küçük eşya hediyeleri sunarlarken, şimdi bile minimal eşyaların fiyatları 500 lira civarında. Esnaflar, ekonomik değişiklikler nedeniyle ikinci el eşyaya olan talebin de arttığını, bu sebeple eşya bulmada zorluk yaşandığını ifade ediyor.

Nakliye Ücretleri Ayrı Sorun!

Ankara’daki esnaflar ise, eşya bulma konusunda İstanbul’dan daha şanslı olabilirler fakat nakliye maliyetleri bir başka sorun teşkil ediyor. Nakliye fiyatlarındaki yükseliş, eşya maliyetlerine yansıyarak öğrencilerin bütçesini daha da sıkıştırıyor. Taşımacılık maliyetleri bir yıl içinde yüzde 400 artarken, sadece bir çamaşır makinesinin taşınma maliyeti bile 1000 lira civarında. Dükkan kira bedellerinin ve nakliye ücretlerinin artışı, geçen yıl 5-6 bin lira olan döşeme maliyetini bu yıl yüzde 300 artarak 20 bin liraya çıkarmıştır. Esnaflar bu dramatik artışın ana sebeplerini dükkan kiraları ve nakliye ücretlerindeki yükseliş olarak gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.