SGK'ya Başvurun Emeklilik Yaşınız Düşsün! 47 48 50 Yaşında Emeklilik Kapıları Açıldı!

SGK'ya Başvurun Emeklilik Yaşınız Düşsün! 47 48 50 Yaşında Emeklilik Kapıları Açıldı!

Erken yaşta emekli olabilmek için SGK'ya çeşitli nedenler üzerinden başvuru yapmanız gerekebiliyor. 47 48 veya 50 yaşında emekli maaşınızı almak istiyorsanız işte şartlar!

Emeklilik, çalışma hayatının sonunda huzurlu bir dönem geçirmek için önemli bir adımdır. Doğum ve askerlik borçlanması ise, emeklilik sürecinde dikkate alınması gereken önemli faktörlerden biridir. Bu yazıda, doğum ve askerlik borçlanmasıyla emekli olmanın sürelerini ve avantajlarını keşfedeceğiz.

Doğum Borçlanması ile Emeklilik

SGK Doğum borçlanması, annelerin çocuk doğumları nedeniyle geçirdikleri süreleri sigortalılık sürelerine eklemelerine olanak sağlayan bir uygulamadır. Doğum yapan kadınlar, çocuk doğumları için toplamda 6 yıl  borçlanma yapabilirler. Doğum borçlanması, emeklilik süresini kısaltarak erken emeklilik imkanı sunar.

Askerlik Borçlanması ile Emeklilik

Askerlik borçlanması, askerlik hizmetini tamamlamış olan erkeklerin sigortalılık sürelerine askerlik süresini eklemelerine olanak sağlar. SGK askerlik borçlanmasıyla emekli olabilme süresi ise askerliğin süresine bağlıdır. 6 ay veya daha kısa süren askerliklerde 900 gün, 6 aydan uzun süren askerliklerde ise 1800 gün borçlanma yapılarak emekli olunabilir.

Doğum Borçlanması Faydaları

Sigortalılık süresinin uzatılması
Emeklilik maaşının artırılması
Erken emeklilik imkanı sağlaması

Askerlik Borçlanması Faydaları

Sigortalılık süresinin tamamlanması
Emeklilik hakkının elde edilmesi
Erken emeklilik imkanı sunması

Doğum ve askerlik borçlanmaları için başvurular ilgili sosyal güvenlik kurumlarına yapılmalıdır. Başvuruların değerlendirilme süresi kuruma ve başvuru yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.