SSK Girişi 2000-2010 Arası Olanlar Müjde! 5 Yıl Önce Erken Emekli Olacaksınız..

SSK Girişi 2000-2010 Arası Olanlar Müjde! 5 Yıl Önce Erken Emekli Olacaksınız..

Yapılan son düzenlemelerle birlikte emeklilik sisteminde önemli değişiklikler gerçekleşiyor. Sigorta giriş yılı 2000-2010 arasında olanlara sevindirici bir haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kişilere 5 yıl erken emeklilik imkanı sunacak.

Emeklilik sisteminde yapılan yeni reformlar, farklı alanlarda önemli düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında geliştirilen emeklilik reformu kapsamında, özellikle kadınların emeklilik süreci ele alınıyor. Bağkur prim eşitliği sağlanarak kadınların emeklilik yaşlarına denge getirilecek. Bunun yanı sıra, Bağkur kapsamında çalışanların prim gün sayısı da 7,200 güne indirilecek.

Kadınların emeklilik yaşlarına yönelik yapılan düzenlemelerle birlikte Aile Koruma Kalkanı Programı devreye alınacak. Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak emekli olmaları durumunda, üçte birlik kısmını devlet karşılayacak. SGK'lı kadınların emeklilik için prim gün sayısı 7,200 olacak ve yaş şartı aranmayacak.

ERKEN EMEKLİLİK RESMEN GELİYOR

Bağkur kapsamında çalışan kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilecekler. Ancak, seçim sürecinde kadınların anne olma durumu ve çocuk sayısı göz önünde bulundurularak emeklilik yaşı daha da aşağıya çekilebilecek.

Yeni düzenlemelerle kısmi emeklilik de ele alınıyor. Berber, kuaför, marangoz, bakkal ve terzi gibi meslek gruplarında çalışan küçük esnafın korunması hedefleniyor. Bu kapsamda Bağkur sigortalıları da avantaj sağlayacak. Ayrıca, şirket sahipleri ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler aynı kapsama alınacak.

Kısmi emeklilik için gereken prim gün sayısı, ilk sigortalı olunan tarih baz alınarak belirlenecek. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için 3,600 prim günü kriteri uygulanırken, bu tarihten sonra iş hayatına girenlerin ise 4,500 prim gününü tamamlamaları gerekecek. Prim eşitlemesi kapsamında Bağkur sigortalıları, 4,500 prim günüyle kısmi emeklilik hakkından faydalanabilecekler. Bu da Bağkur'lular için 900 günlük bir avantaj sağlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.