Türk Futbol Kulüplerinden Açıklama "Devletimizin yanındayız"

Türk Futbol Kulüplerinden Açıklama "Devletimizin yanındayız"

Birçok Türk futbol kulubünden geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar sonrasında açıklama geldi. Açıklamlarda birçok takımın ismi yer alırken, hepsinde Devletimizin yanındayız vurgusu belirtildi. İşte detaylar..

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor müsabakalarının siyaset üretme merkezleri olmadığını belirterek, provokasyonlara hiçbir zaman izin vermeyeceklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Süper Lig’de yaşanan tribün olaylarına dair yaptığı açıklamada,"Her zor dönemde olduğu gibi bu büyük felakette de birtakım çıkar gruplarının yine boş durmadığı, spor camiaları ve tüm kulüpler tek yürek olurken, birilerinin maksatlı provokasyonlara giriştiği görülmektedir. Spor sahaları siyaset alanları değildir. Spor müsabakaları siyaset üretme merkezleri değildir. Sporu siyasete alet etmenin birlik ve beraberliğe ket vurmaktan başka bir neticesi de yoktur." ifadelerini kullandı.

Kulüpler Birliği'nden açıklama!

Kulüpler Birliği Vakfı, spor kulüplerinin siyasi kurumlar olmadıklarını, futbolun birlik ve beraberlik ortaya koyulacak alanlar olması gerektiği yönünde açıklama yaptı.

Kulüpler Birliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Kulüpler Birliği olarak ülkemizi derin acıya boğan yüz yılın felaketini yaşadığımız bu zor günlerde Spor Toto Süper Lig erteleme maçlarında gerçekleşen bazı tezahüratlara ve oluşan gündeme istinaden bu açıklama gereği hasıl olmuştur.

Başta futbol olmak üzere sporun ve sporcunun gelişimine katkı vermek, uluslararası müsabakalarda ülkemizi başarı ile temsil etmek, sporseverlerin ve taraftarlarımızın gurur duyacağı takımlar kurarak seyir zevki ve sportif kalitesi yüksek müsabakaların oynandığı rekabetçi ligler teşekkül ettirmek kulüplerimizin öncelikli hedefi ve faaliyet alanıdır.

Spor kulüpleri siyasi kurumlar olmadıkları gibi siyasi tartışmaların parçası da değildir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da spor dışında herhangi bir alandaki tartışmanın parçası haline getirilmek istemiyoruz.

Futbolseverler açısından da stadyumlar dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımının yapılmadığı; birlik, beraberlik, kardeşlik dayanışma ve yardımlaşma gücünün ortaya koyulacağı alanlar olmalıdır.

Tüm kulüplerimiz, ülkemizi ilgilendiren hassas durumlarda bir an bile tereddüt etmeden tavrını ortaya koymuş; yaşadığımız son afette de takdire şayan bir şekilde devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı temel vazife bilmiştir.

Bu dönemde kendi aramızdaki rekabeti bir kenara bırakarak tüm taraftarlar ve kulüp yöneticileri olarak bir araya gelip halkımızın acısını bir nebze olsun dindirebilmek için renk fark etmeksizin var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bununla beraber maçlarda da depremzede vatandaşlarımız için büyük bir dayanışma sergilenmiştir.

Bizler kulüpler olarak sadece sahadaki rekabetimizle ilgilenmek ve sportif performansımızla konuşulmak istiyoruz.

Kulüpler Birliği olarak; devletin milletine, milletin devletine en fazla ihtiyacı olduğu, yüz yılın felaketini yaşadığımız bugünlerde, ayrışma değil birleşmenin tarafında olmamız gerektiğini vazife kabul ettiğimizi vurguluyoruz. Futbolun muazzam gücünü bu acılı günlerimizde milletçe birlik beraberliğimizi daha da arttırmak, depremzedelerin yaraları sarmak ve devletimize destek olmak için kullanmanın tam zamanıdır. Çünkü acımız, her türlü günlük siyasi tartışmaların üzerindedir.

Ülkemize bir kez daha geçmiş olsun diyor; milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Dört büyükler paylaştı

Dört büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor, Kulüpler Birliği'nin bu açıklamasını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Açıklama görselinin üstünde ise "Tüm renklerimizle, var gücümüzle" ifadesine yer verildi.

SÜPER LİG KULÜPLERİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Süper Lig'de oynanan Fenerbahçe - Konyaspor ve Beşiktaş - Antalyaspor maçlarında taraftarların "hükümet istifa" sloganları atmasına Süper Lig ekipleri Kayserispor, Konyaspor, Alanyaspor, Medipol Başakşehir, Sivasspor ve Ümraniyespor'dan tepki geldi.

Kayserispor sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Kayserispor Kulübü ve Kayserispor camiası sonuna kadar devletinin ve milletinin yanındadır. İçinde olduğumuz şu felaket günlerinde milletimizin acısını yürekten paylaşırken bu acıyı vesile yaparak tribünlerde yapılmaya çalışılan kirli siyaset ve zilletin farkında olduğumuzu ve bunu kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."


Konyaspor'dan da tepki geldi

Kayserispor'un ardından Konyaspor da yaşananlara tepki gösterdi.

Yeşil-beyazlı kulübün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Selçuklu Dar-ül Mülkü Konya, Büyük Konyaspor camiası ve taraftarı dün, bugün ve yarın daima devletimizin yanındadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde, depremzede kardeşlerimizin yaralarını saran devletimizin ve milletimizin acısını acısı bilen 85 milyon Büyük Türkiye ailesinin tarafındayız.

Yas gününde yas tutmak yerine, çirkin bir siyasete payanda olanları en şiddetli şekilde kınadığımızı tarih ve millet huzurunda beyan ederiz."
 ifadeleri kullanıldı.


ÇAYKUR RİZESPOR'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Çaykur Rizespor Kulübü de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

Türk sporuna hizmet etmeyi toplumsal bir sorumluluk anlayışıyla gerçekleştiren Çaykur Rizespor Kulübü, sporun dayanışma ve birleştirici yönüne katkı sağlamayı vatanseverliğin bir gereği olarak şiar edinmiştir.

Alanyaspor'dan açıklama

Kayserispor ile Konyaspor'un yanı sıra Süper Lig ekiplerinden Alanyaspor da tepki gösterdi.

Akdeniz temsilcisinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrası daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, futbola siyaset sokma ve ayrıştırma çabası içinde olanları şiddetle kınıyoruz. Devletimizin ve milletimizin sonuna kadar yanındayız. Ülke olarak kenetlenmeye ve yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz."


Medipol Başakşehir Kulübü'nde açıklama

Medipol Başakşehir Kulübü, futbolun gücünün iyilik için kullanmanın zamanı olduğunu belirten bir açıklama yayımladı.

Kulüpten yayımlanan açıklamada, Türkiye'nin büyük bir felaketle karşı karşıya kaldığı hatırlatılarak, "Ülkemiz son yüz yılda yaşanan en büyük felaketlerden biriyle karşı karşıya. Başakşehir Futbol Kulübü olarak futbolun muazzam gücünü, iyilik için kullanmanın tam zamanı olduğuna inanıyoruz. Söylenecek her sözün, haykırılacak her kelimenin birlik ve beraberlik üzerine olmasını arzuluyoruz. Tüm futbolseverleri, büyük bir felaketin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde farklı ve faydasız amaçlara hizmet edenlerden uzak kalmaya davet ediyoruz. Bu felaketin yaralarını omuz omuza saralım." ifadeleri kullanıldı.

 

Sivasspor’dan açıklama: "Gün birlik günüdür"

DG Sivasspor Kulübü, futbolun siyasetten uzak kalması gerektiğine vurgu yaparak, "Gün birlik günüdür. Gün yara sarma günüdür" ifadelerine yer verdi.

Sivasspor'dan yapılan yazılı açıklamada, "Karşı karşıya kaldığımız büyük doğal afet, deprem bölgesinde büyük can kaybı ve yıkıma sebep olduğu gibi tüm ülkede de derin üzüntüye ve ağır travmaya yol açmıştır. Devletimiz tüm imkanları ile çalışmalarına devam ederken diğer tüm kurum, kuruluş ve insanlarımız da olağanüstü bir dayanışma ile fedakarca bu çabaya katkıda bulunmaktadır. Bu süreçte futbol müsabakalarının yaralı toplum psikolojisi üzerinde olumlu etkiler oluşturması en büyük temennimizdir. Gün birlik günüdür. Gün yara sarma günüdür. Siyasetin kendisine müdahale etmemesini ilke olarak talep eden futbolun kendisi de özellikle de bu günlerde siyasetten uzak kalmalıdır. Kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa dileklerken, bölgede hizmet sunan, bölgeye destek veren her kişi ve kuruluşa derin şükranlarımızı ve takdirlerimizi sunuyoruz" denildi.

Ümraniyespor: Her daim milletimiz ve devletimizin yanında olduğumuzu belirtiriz

Ümraniyespor Kulübü, her zaman milletin ve devletin yanında olduğunu belirten açıklama yayımladı.

Kulübün sosyal medya hesabından yayımlanan ve "Tüm takımlar, tüm renkler Türkiye'nindir!" başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ümraniye Spor Kulübü olarak ülkece çok zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde birlik ve beraberliğimizin önemini bir kez daha vurgulamak isteriz. Futbol kulüplerinin bir üst kimlik olduğunu; tribünlerin farklı cinsiyet, dil, din, ırk ve siyasi görüşleri olan kişiler tarafından oluştuğunu ve öyle kalması gerektiğini hatırlatırız. Ancak milletimiz ile devletimizin el ele vererek aşabileceğini inandığımız bu badirenin en kısa sürede atlatılmasını temenni eder, her daim milletimiz ve devletimizin yanında olduğumuzu belirtiriz. Milletimizin başı sağ olsun."

TFF 1. Lig ekiplerinden Ankara Keçiörengücü de tepki gösterdi. Başkent ekibinden yapılan açıklamada, "Asrın felaketini yaşadığımız bu günlerde birlik ve beraberliğimizin, yardımlaşmanın ve kardeşliğimizin 85 milyon olmanın önemini bir kez daha vurgulayarak devletimizin ve milletimizin her zamanki gibi el ele olmasını temenni eder, futbolun siyaset üstü bir organizasyon olduğu bilinciyle tüm taraftarlarımızı sağduyulu olmaya davet ederiz." denildi.


TFF 1. Lig ekibi Erzurumspor FK, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Anadolu'nun önsözü ve Cumhuriyetimizi kuran şehir Erzurum'un yeşil sahalardaki temsilcisi Erzurumspor camiası ve taraftarı, Devletimiz ve aziz milletimizin daima yanındadır" dedi.


TFF 2. Lig ekibi Hes İlaç Afyonspor da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini gösterdi. 

Denizlispor: Siyasetin siyaset alanında, sporun da sahada olması gerektiğine inanıyoruz

Spor Toto 1. Lig ekibi Altaş Denizlispor'dan yapılan açıklamada, "Ayrılıktan değil, kenetlenmekten yana taraf olduğumuzu belirtiyor, siyasetin siyaset alanında, sporun da sahada olması gerektiğine inanıyoruz." denildi. 

Sivas Belediyespor: Devletimizin sonuna kadar yanındayız

TFF 2. Lig ekibi Sivas Belediyespor da sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. 

Kaynak;haber7

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.