Uzman İsim! Tatil Bölgesindeki İlimiz İçin Tsunami uyarısı yaptı!

Uzman İsim! Tatil Bölgesindeki İlimiz İçin Tsunami uyarısı yaptı!

Naci Görür, Antalya'da olası bir tsunami riskine dikkat çekerek, Helen Kıbrıs fayının bu bölgede dalma batma zonları oluşturduğunu ve bu fayların dünyada tsunami üretebilen faylar olduğunu belirtti. Antalya'nın her zaman tsunami tehdidiyle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Ayrıca Görür, İstanbul'da da önemli bir deprem yaşanması durumunda 90 binden fazla riskli binanın bulunduğunu ve bu depremde 4 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen "Depreme Dirençli Bir Antalya" konulu panelde konuşan Prof. Dr. Naci Görür, televizyon programlarında deprem konusunda yapılan açıklamaları eleştirdi. Akademisyenlerin deprem konusunda bilimsel araştırmalar yapmalarını ve bu konuda bilim dünyasında çalışmalarını sürdürmelerini önerdi. Halkın detaylı bilgilere ihtiyaç duymadığını, önemli olanın deprem konusunda bilimsel öngörülere dayalı olarak alınacak önlemler olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Görür, yıllarca deprem konusunda halkı bilgilendirmeye ve bilimsel öngörülerle yaklaşmaya çalıştığını, yerel ve merkezi yönetimleri deprem konusunda önlem almaya teşvik ettiğini belirtti. Deprem direncine sahip yerleşim alanları oluşturmanın önemine değindi ve köyler, kasabalar ve şehirler için depreme dayanıklı yapılar inşa etmek için mücadele edeceğini ve insanları da bu konuda bilinçlendireceğini ifade etti.

Prof. Dr. Görür, depremin sadece doğal bir olay olduğunu ve insanların depremi afete dönüştürdüğünü söyledi. Depremin yaşanmasının nedeninin, insanların deprem kuşaklarına yerleşmeleri olduğunu belirtti. Depremin Türkiye'de önemli bir gündem maddesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de 24 ilin fay hatları üzerine kurulu olduğunu ve Antalya'nın da çevresindeki faylar nedeniyle sürekli olarak deprem riski taşıdığını açıkladı.

TSUNAMİ UYARISI YAPTI

Antalya'nın jeolojik yapısı ve deprem riski hakkında bilgi veren Prof. Dr. Görür, Antalya'nın batı kısmında traverten adı verilen sağlam kayaların bulunduğunu ve binaların bu zemin üzerine yapıldığında sorun olmadığını belirtti.

Antalya Körfezi'nin doğusundaki yerleşim alanlarının ise çöküntü alanlarında yer aldığını ve bu bölgelerde deprem riskinin daha yüksek olduğunu söyledi. Özellikle Lara, Kundu ve Belek gibi turistik bölgelerdeki yapıların depreme dayanıklı olmaması durumunda ciddi can ve mal kayıplarının yaşanabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya'nın deniz seviyesinin yükselmesi durumunda da tsunami riskiyle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Özellikle Akdeniz'deki deniz seviyesindeki artışın, kıyı bölgelerinde ciddi etkiler yaratabileceğini ve tsunami oluşumunu tetikleyebileceğini söyledi.

Ayrıca Görür, deprem anında nasıl davranılması gerektiği konusunda da bilgi verdi. Deprem sırasında yapılması gerekenlerin, güvenli bir yer bulmak, panik yapmamak, asansörleri kullanmamak, düşen veya sallanan eşyalardan uzak durmak gibi temel önlemler olduğunu vurguladı. Ayrıca deprem sonrasında da enkaz altında kalanların kurtarılması için hızlı müdahalenin önemli olduğunu ve toplum olarak deprem bilincinin artırılması gerektiğini söyledi.

Son olarak, Prof. Dr. Naci Görür, deprem konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğini ve deprem riski taşıyan bölgelerde alınması gereken önlemlerin vurgulanması için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. Halkın deprem konusunda bilinçlenmesi ve önlemler alınmasıyla can ve mal kayıplarının azaltılabileceğine dikkat çekti.

Deprem konusunda alınması gereken önlemlerin ve bilimsel araştırmaların öneminin altını çizen Prof. Dr. Görür, deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda olduklarımızı ve bu gerçeği göz ardı etmememiz gerektiğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.