Havuz taştı! AKP’ye ağır eleştiri

Havuz taştı! AKP’ye ağır eleştiri

Sabah Grubu’na ait Aktüel Dergisinin köşe yazarı Suheyb Öğüt, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ağır eleştirilerde bulundu.

‘İflah olacağın yok hoca’ diyen yazarın köşe yazısı eleştiriler üzerine internet siteden çıkartıldı. Öğüt de ‘Sansür’ başlığıyla kişisel bloğunda yazının tam metnini yayınladı. Sabah Yazarı Hilal Kaplan’ın da kocası olan Öğüt’ün AKP’de derin çatlağa neden olan yazısı şöyle:

SENİN TEK ROLÜN ERDOĞAN’A VEKALET ETMEK:  “Hocam, sizin bu partide tek bir rolünüz vardı: O da Erdoğan’a vekalet etmekti. Sonra da başkanlık sistemi için mücadele etmekti. Ama yapmadınız. Bunun yerine AKP’nin icraatları üstünden bir seçim kampanyası yürütmeyi tercih ettiniz. “Onlar konuşur AKP yapar” diye işin içinden çıkacağınızı zannettiniz.

OYLAR ERDOĞAN’A ANLAMADINIZ: Evet  ‘onlar’ konuştular; “Diktatör” dediler, “hırsız” dediler, “seni başkan yaptırmıycaz! Yaptırmıycaz! Yaptırmıycaz!” dediler. Hasılı kelam, neticede hakikaten onlar sadece konuşmuş oldu, AKP de (yüzde 41) “yapmış”…AKP’nin şu zamana kadar aldığı oyların tamamı yalnızca bu adamın hatırınadır. Bunu Abdullah ve Hayrunnisa Gül çifti anlamadı. Bari siz anlasaydınız. Anlamadınız.

GOLÜ YEDİNİZ: Onun yerine bu adamla cedelleşme yoluna gittiniz. Partiyi aciz gösterdiniz. Anketler dibe vurdu. Sustunuz…Lakin artık iş işten geçmişti. Seçim sonunda, işte o dipteki anket puanından birkaç puan yukarısını alabildiniz ancak. Ve emin olun: Şayet Erdoğan meydanlara inmeseydi, o fazlayı da alamaz, kendinizi çok daha diplerde bulurdunuz. Millet bu işin başında hâlâ Erdoğan’ın olduğunu biraz hissetti de muhalefetin gazına gelmedi çok fazla. Ve evet, “ikinci yarı başladı” ama pek iyi başlamadı. İlk dakikada golü yediniz. O kadar çok hata yaptınız ki… Hangi birini sayayım? Bilemiyorum:

SİYONİST DERGİYE RÖPORTAJ: Koskoca İstanbul’da; HDP’nin MHP’den çok oy aldığı İstanbul’da, bir tane bile güçlü Kürt temsiline sahip aday göstermediniz. Bölgedeki Kürtlerin gönlünü okşayacak tek bir söylem geliştiremediniz. Üstüne üstlük Erdoğan’a CHP’den bile fazla muhalefet eden, Erdoğan’ı, yeniçeriler tarafından boğdurulup katledilen III. Selim’le özdeşleştiren Economist gibi mel’un ve bir o kadar Siyonist bir dergiye röportaj verdiniz.

SERMAYENİN AYAĞINA GİTTİNİZ: Erdoğan’ın o darbedar Aydın Doğan’la savaştığı bir zamanda, bu muhteremin arkasında duran sermaye babalarının ayağına bile gittiniz. Size böyle kötü tavsiyede bulunanlar kimlerdir? Vallahi bilmiyorum. Ama onların sonuna kadar sizin üstünüzden Erdoğan-ötesi iktidar araçlarını temellük etme hayalleri kurduklarından adım gibi eminim. Onlar aldandılar. Sizi de aldattılar.

ETRAFINIZDAKİ MUHTERİSLER: Ben bu etrafınızı saran muhterisler gibi kötü niyetli olsaydım bile, size şunu tavsiye ederdim: “Muhterem başbakanım, sizi Erdoğan’ın yerine geçirmemiz lazım. Fakat bu adamın millette olan karşılığı ve karizması çok büyük. Mücadele edersek zararlı çıkarız. Bu yüzden yapmamız gereken onun gölgesi olmaktır. Onun karizmasına referansla karizma kazanmaktır. Böyle yaparsak hem sizin başkan yardımcılığınızı hem de onun başkanlığı bittikten sonra sizin başkanlığınızı garanti etmiş oluruz.”

SIRTINIZI DÖNDÜNÜZ: Etrafınızdakilerin kafası bu kadar bile çalışmadı. Size en kötü yolu işaret ettiler. Siz de hiç “tefakkuh” etmeden o yoldan gittiniz. Geldiği günden beri MGK’sından Ergenekonu’na, paralelinden kolonyalist ülkelerine, PKK’sından TÜSİAD’ına kadar her kirli odağın hedef tahtasına oturttuğu bir adama merhametsizce sırtınızı döndünüz. Erdoğan’ın Gül’le 7 sene boyunca yaşadığından daha fazla krizi 3 ayda bu ülkeye tecrübe ettirmeyi başardınız.

AKP’YE OY VERMEYECEĞİM: Yazık ettiniz. Hem de çok yazık ettiniz… Bir hoca olarak size sonsuz bir hürmetim var. Ama ben bundan sonra sizin riyasetinizdeki bir AKP’ye katiyen oy vermeyi düşünmüyorum. Benim oyum Erdoğan’a.

İFLAH OLACAĞIN YOK: Bu yazıyı seçimin ertesi günü yazmıştım. Sonra köşeme koymaktan vazgeçtim. Şu her zamanki “kol kırılır yen içinde kalır”, “aman fitne çıkmasın” işgüzarlığımız işte… Bir de, belki hoca, seçimden sonra boyunun ölçüsünü almış olur da, seçimden önceki hatalarından tövbe eder diye az da olsa bir ümit taşıdım içimde. Fakat gördüm ve anladım ki hocanın iflah olacağı yok. Erdoğan bugün, seçim öncesinden çok daha fazla hedef tahtasında… Hocamda ses yok!”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.