Hüseyin Sözlü: “Adana’nın şeref madalyasıdır”

Hüseyin Sözlü: “Adana’nın şeref madalyasıdır”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 94. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Yayınladığı mesajda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık meşalesini Adana'dan yakmasının büyük bir övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Başkan Sözlü, "Türk yurduna bağımsızlık meşalesini yaktırmak, Adana'nın şeref madalyasıdır" dedi

“EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIK PLANLARINI ADANA’DA YAPTI”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün birinci dünya savaşının yenilgi ile bittiği acılı günlerde Adana’da bulunduğunu, Suriye’den çekilen Yıldırım Orduları Grup Kumandanı olarak mütarekenin ilk günlerini Adana’dan izlediğini belirten Başkan Sözlü, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk Milleti’nin egemenlik ve bağımsızlık planlarını Adana’da yapmış, Kurtuluş Mücadelesi öncesi ve sonrasında 9 kez kente gelerek Türk vatanının kurtuluş meşalesini Adana’dan yakmış, bunu da Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur’ diyerek ifade etmiştir” dedi.

“MUASIR MEDENİYETİ ADANA’DA ANLATTI”

Kurtuluş Savaşı’nın tarımsal, ekonomik, sosyal sonuçları açısından da Atatürk’ün Adana’ya gelişinin büyük bir önem taşıdığını ifade eden Başkan Sözlü, Atatürk’ün Adana’da yaptığı konuşmalarda gericilik, bağnazlık ve bozgunculuğun yıkım manzarası yaratacağını anlattığını belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması gerektiğini, bilim ve tekniğin kıymetini Adana’dan haykırdığını söyleyen Başkan Sözlü, Adana’nın Atatürk’ün çağdaş Türkiye yolundaki adımlarında da büyük bir önem arz ettiğini ifade etti.

“ADANA’NIN İNANÇ VE KARARLILIĞI ETKİLEDİ”

Yayınladığı mesajın sonunda ise Başkan Sözlü, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaya karar verişinde Adana’nın inanç ve kararlığının etkisi olduğunu bilmek Adana halkı ve Cumhuriyet’in kurucu ilkelerine bağlı olarak halka hizmet eden bizler için gurur ve onurdur. Bu onur ve gururun 94. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları kanlarıyla sulayarak vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.