İBB BAŞKANI TOPBAŞ İSTANBUL’A ÖZEL YASA İSTEDİ

İBB BAŞKANI TOPBAŞ İSTANBUL’A ÖZEL YASA İSTEDİ

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16 Nisan Referandumuna değindiği konuşmasında, İstanbul’a için özel bir yasa talep ederek “Diyorum ki İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın, kendi kararını kendi versin.

 Bu yanlış mı? Doğru. Böyle tek elden yürüsün” şeklinde konuştu. Daha önce de Bakanlıkların İstanbul üzerinde plan yapma yetkisinin kaldırılması gerektiğini söyleyen Topbaş, İstanbul için özel yasa talebini 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı konuşmalarında da dile getirmişti.

MALATYA’NIN YASASIYLA İSTANBUL’U YÖNETİYORUZ, YÜRÜMÜYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, 16 Nisan Referandum çalışmaları kapsamında dün Büyükçekmece’de vatandaşlara seslendi. Topbaş, “Rejim değişikliğini 1923 yılında yaptık, o geride kaldı. Ama rahat hareket edebilen bir devlet yapısının oluşması gerekiyor. Biz bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetkilerimizin artırılmasını istiyoruz. Hatta İstanbul’a özel bir yasa talebimiz oldu. Niye, daha çok iş yapalım diye. Bu bize bir ayrıcalık versin diye değil. Türkiye’deki diğer Büyükşehir Belediye Başkanları, ‘Sayın başkanım İstanbul’a başka yasa yapsınlar sizin istedikleriniz bize bol geliyor. Bizimkiler size dar geliyor’ diyor. Yani Malatya’nın, Denizli’nin Diyarbakır’ın bu büyükşehirlerin yasasıyla İstanbul’u yönetiyoruz, olmuyor, yürümüyor. Bunu istemek bir farklı şey mi istemektir. Krallık mıdır bu veyahut diktatörlük müdür” dedi.

“İSTANBUL KENDİ KENDİNİ YÖNETSİN, BAŞKA MÜDAHALELER OLMASIN”

Üç dönemdir İstanbul’u yönettiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Belediye başkanı olarak tecrübe edindim ki üç dönemden beri bir farklı yasa olsa bu şehirde çok daha farklı iş yapabiliriz. Ne demektir bu, ne istiyorum? Diyorum ki İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın, kendi kararını kendi versin. Bu yanlış mı? Doğru. Böyle tek elden yürüsün” dedi.

NEW YORK’U ÖRNEK GÖSTER

Topbaş, New York’ta suç oranlarının en yüksek olduğu bir dönemde belediye başkanı seçilen ve 1994-2001 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Rudy Giuliani’yi örnek gösterdi. Topbaş şöyle konuştu: “New York’ta geçmişte kapkaç ve gasp olayları had safhaya gelmişti. New York belediye seçimlerinde Rudy Giuliani seçildi. Kaynak, bütçe yetersiz. Giuliani ‘Ey New Yorklular ben bu işi çözerim, ama her New Yorklu yılda bana 5 dolar versin’ dedi. New Yorklular da ‘tamam’ dedi. Başkan bu olayı çözdü, 2 dönem başkanlık yaptı. Yerel yönetim bu demektir. Halkı ile temas kurabilen, gerektiği zaman halka açıklayabilen, halkın da kabul edeceği adımları atabilendir. Biz yerelde bunu arzu ettik. Bize de İstanbul’a da bu yetki verilsin”

.DAHA ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİ

Topbaş 2015 yılında, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde “İstanbul için özel yasa” hazırlanması isteğini dile getirmiş “Türkiye'de 30 büyükşehir var. 30 büyükşehrin yasası aynı. Denizli'nin Malatya'nın, Diyarbakır'ın büyükşehir yasası ile İstanbul Büyükşehir yasası aynı. İstanbul için bu yasa dar gelmekte ve yetersiz kalmakta. O bakımdan İstanbul'u ayrıştırmak lazım diye düşündük" açıklamasını yapmıştı. Topbaş aynı talebini 2016 yılında yaptığı Meclis konuşmasında da İstanbul'un ayrı bir yasaya tabi olması gerektiğini söylemişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.