• BIST 89.744
 • Altın 193,389
 • Dolar 4,8352
 • Euro 5,6600
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 15 °C
 • Yozgat 12 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 25 °C
 • Bursa 19 °C

İHA'lar İçin Özel Teknoloji Merkezi

İHA'lar İçin Özel Teknoloji Merkezi
Teknopark Ankara ve İvedik OSB, İHA'lara yönelik çözümler üreten 35 firmanın katılımıyla bu alanda teknoloji merkezi oluşturmak için çalışma başlattı.

Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin "Hedefimiz kısa vadede firmaların yetkinliklerini artırmak, orta vadede ortak ürünler üretilmesini sağlamak, uzun vadede İHA teknolojilerinde Türkiye'nin teknoloji merkezini oluşturmak. Savunma sanayisinin ve İHA üreticilerinin taleplerini, ihtiyaçlarını yerli ürünlerle karşılayabilecek güçlü bir tedarik zincirini kurmak istiyoruz" dedi.

İnsansız hava aracı (İHA) sistemlerine yönelik faaliyet gösteren firmalar, bir teknoloji merkezi etrafında bir araya getirilecek. Merkezle firmaların bu alandaki kabiliyetleri artırılacak, ihtiyaç duyulan sistemlerin yerli üretimi teşvik edilecek.

Bu kapsamda otonom sistemleri öncelikli alanlardan biri olarak belirlediklerini dile getiren Gültekin, şöyle devam etti:
"Otonom sistemler dediğimizde kara, deniz ve hava gibi alt başlıklar bulunuyor. Ankara ve Türkiye'deki potansiyel ve güncel ihtiyaçları dikkate aldığımızda kara ve hava sistemleri öne çıktı. Teknopark bünyesinde insansız çözümlere yönelik firmaların ağırlıklı olarak hava araçlarında yoğunlaşması dolayısıyla bu alanda bir proje başlatma kararı aldık. Gelecek yılın başında bünyesinde İHA'lara yönelik çözümler üreten firmaların yer aldığı bir teknoloji merkezi oluşturmak için projeyi başlatacağız."

Projeye ilişkin Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Gültekin, merkezde ilk aşamada İvedik OSB, Teknopark ve genel olarak Ankara'da faaliyet gösteren 35 firmanın yer alacağını bildirdi.

Savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren firmaların çözümlerinin belli standartlarda olması gerektiğini vurgulayan Gültekin, merkezde firmaların hem yetkinliklerinin artırılması hem de mevcut kabiliyetlerinin sertifikalandırılmasına yönelik destekler verileceğine dikkati çekti. Gültekin, ayrıca sektördeki öncü firmalar ve yetenekleri geliştirilmiş firmalarla tedarik zincirini kaliteli hale getirecek modeller oluşturulacağını belirtti.

İHA'lar yerli ürünlerle donatılacak

Türkiye'nin son dönemde İHA teknolojisinde önemli mesafeler kat ettiğine ve önemli üreticiler çıkardığına değinen Gültekin, şunları kaydetti:
"Merkezde yer alan firmaların İHA teknolojilerine yönelik neler ürettikleri, neler üretebilecekleri konusunda bir envanter çalışması yaptık. Firmaların mevcut yeteneklerini dikkate aldığımızda çok ciddi bir potansiyel görüyoruz.

Bunun yanında İHA teknolojilerinde Türkiye'de ihtiyaç duyulan alt sistemler belirlenecek ve bunlara yönelik yerli çözümler üretilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Savunma alanının dışında İHA teknolojisi özelinde sivil havacılık alanında da çok ciddi bir ilerleme ve gelişme var. Bu gelişmeleri de yakından takip etmek ve yön vermek istiyoruz. Tarım, ormancılık, sınır hatları, taşımacılık gibi alanlarda kullanılmaya başlanılan sistemler gelişerek diğer sektörlere de hizmet vermeye başlayacak. Hedefimiz kısa vadede firma yetkinliklerini artırmak, ortak vadede ortak ürünler üretilmesini sağlamak, uzun vadede İHA teknolojilerinde Türkiye'nin teknoloji merkezini oluşturmak. Savunma sanayisinin ve İHA üreticilerinin taleplerini, ihtiyaçlarını yerli ürünlerle karşılayabilecek güçlü bir tedarik zinciri kurmak istiyoruz. Merkezde nihai araç üretimi yapan, faydalı yük, görüntüleme, görüntü işleme, simülasyon, yer kontrol istasyonu, RFID kartlar, elektronik devre sistemlerine yönelik çalışmaları bulunan, motor üretimine ilgi duyan, yoğunlaşan firmalar yer alacak."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.