İkinci El Araçların Fiyatların neden yükseldiği ortaya çıktı

İkinci El Araçların Fiyatların neden yükseldiği ortaya çıktı

Son dönemde ikinci el araç fiyatlarının fahiş şekilde yükselmesinden hem satıcılar hem de alıcılar oldukça şikayetçi. Araç fiyatlarını yükselmesi için düzenlenen bir oyun daha deşifre edildi.

Türkiye’de uzun bir süredir ikinci el araçların fiyatları yükselmeye devam ediyor. Sadece bir haftalık aralıklarda araçların fiyatları 5 bin, 15 bin hatta 20 bin liraya kadar artış gösteriyor. Bunun birinci nedeni olarak ülkeye araç girmemesi ve talebi karşılayacak araç bulunamaması gösteriliyor. Ancak fırsatçılar da araçların fiyatlarının yükselmesinde pay sahibi.

5c35aede67b0a9282464ad9d.jpg

Aktarılan bilgilere göre araç satıcıları, araç almak isteyen binlerce kişinin bulunduğu sosyal medya gruplarına ve WhatsApp gruplarına girerek fiyatların yükselmesine etki ediyorlar. Kimliği henüz tespit edilemeyen kişiler, söz konusu WhatsApp gruplarına dahil olarak, araç fiyatlarının yükseltilmesini talep ediyor, aracın bu piyasaya göre fiyatının daha yüksek olması gerektiği yönünde telkinlerde bulunarak araçların fiyatlarının yükselmesine neden oluyorlar.

Tüm olaylar planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Araç fiyatlarının ne zamanda ve ne kadar yükseltileceğine kadar en ufak ayrıntılara kadar bilgi veriyorlar. Bu fırsatçılar yalnızca WhatsApp gruplarında değil, binlerce kişinin üye olduğu sosyal medya gruplarında da aynı şekilde hareket ederek araçların fiyatlarının yükselmesi için gruptaki vatandaşlara telkinlerde bulunuyorlar. Fırsatçılar, aracın modeli, kasası, kilometresi ve hasar kaydına göre fiyatının ne kadar yükseleceğini belirleyerek gruplarda paylaşım yapıyorlar.

Araçların fiyatlarının bu paylaşımlar doğrultusunda 10 ila 20 bin TL arasında yükselmesine neden oluyorlar. Bundan dolayı da araç almaya gelen vatandaşlar araç fiyatlarındaki artışın doğal nedenler kaynaklandığını düşünerek, bu gibi olaylardan şüphelenmiyor. Böylece araç fiyatlarındaki yükseliş sürekli devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.