• BIST 94.082
 • Altın 189,600
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C
 • Yozgat 22 °C
 • İzmir 29 °C
 • Adana 28 °C
 • Bursa 27 °C

İlker Başbuğ PKK'nın hedefini açıkladı!

İlker Başbuğ PKK'nın hedefini açıkladı!
"PKK Türk- Kürt Çatışması Çıkarıp Dünyaya Duyurmak İstiyor"

İlker Başbuğ, "PKK ile mücadeledeki en büyük tehlikenin yürütmekte olduğu terörle mücadelenin uluslararası zemine taşınması ve orada tartışma konusu haline getirilmesidir." dedi.

özcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, bugünkü köşesinde, 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'la yaptığı röportaja yer verdi.

İlker Başbuğ, Dündar'a verdiği röpartaj'da "PKK ile mücadeledeki en büyük tehlikenin yürütmekte olduğu terörle mücadelenin uluslararası zemine taşınması ve orada tartışma konusu haline getirilmesidir." dedi.

"EN BÜYÜK TEHLİKE..."

Başbuğ, "PKK ile mücadeledeki en büyük tehlikenin yürütmekte olduğu terörle mücadelenin uluslararası zemine taşınması ve orada tartışma konusu haline getirilmesidir." ifadelerini kullandı.

"BUNU DÜNYAYA GÖSTERMİŞ OLURSUNUZ"

TSK'nın eski 1 numarası, "Bu yaşananlar, iş yerlerinde, yerleşim yerlerinde etnik kökenlere bakarak ayrımcılık uygulamalarına dönüşürse, işte o zaman Türkiye'de "Kürt sorunu/etnik sorun" var olduğunu bütün dünyaya göstermiş olursunuz. Böyle bir Türkiye'yi görmeyi arzu eden ülke ve kişilerin olduğunu da unutmayalım. Böyle davranışlar, ülkeyi felakete sürükler." dedi.

İşte Ülker Başbuğ'un, Dündar'a yaprığı açıklamalardan satır başları:

- Sayın Başbuğ, siz Türkiye'de "Kürt sorunu" olmadığını söylüyorsunuz. Neden?

"TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU YOK, TERÖR SORUNU VAR"

BAŞBUĞ: Evet öyle söylüyorum. İlker Başbuğ, "PKK ile mücadeledeki en büyük tehlikenin yürütmekte olduğu terörle mücadelenin uluslararası zemine taşınması ve orada tartışma konusu haline getirilmesidir." dedi., dedik.

- "Kürt sorunu" olmadığını neye dayanarak söylüyorsunuz?

BAŞBUĞ: Şuna dayanarak söylüyorum: Türkiye, nüfus yapısı açısından homojen bir durumda değildir. Türkiye'de etnik kökenleri farklı insanların var olduğu bir gerçektir. Etnik farklılıklar kendi başına bir önem ifade etmez. Önemli olan etnik farklılıkların, ayrımcılığa yol açmamasıdır.

"BÖYLE BİR AYRIM YOK"

- Ayrımcılık derken neyi kastediyorsunuz?

BAŞBUĞ: Sosyolojik anlamda ve bilimsel açıdan, Türkiye'de "Kürt sorunu" varsa, bu iddiada bulunanların, günlük hayat gerçekleri içerisinde, kendisini "Kürt" olarak tanımlayan vatandaşlara, eğitimde, iş alanlarında, yerleşim yerlerinde, kısacası Türkiye'nin her yerinde ayrımcılık yapıldığını ortaya koymaları gerekir. Böyle bir şey, bugüne kadar olamamıştır. Yok olan şeye var denilemez.

- Ayrıcalık uygulanması halinde sonuçları ne olur?

BAŞBUĞ: Etnik çatışma olur. Etnik çatışma, farklı etnik gruplar arasında olur. Ülkede etnik çatışma yaratmak isteyenler, bu amaçlarına ulaşabilmek için, toplumu etnik farklılıklar açısından, derin bir şekilde bölünmüş bir topluma dönüştürmeye çalışırlar. Bu durumda da etnik çatışma kaçınılmaz olur.

- Türkiye son iki aydır, kanlı ve karanlık bir süreç yaşıyor. Her güne yeni bir terör eyleminin haberi ile uyanıyoruz. Tarifsiz üzüntüler ve acılar içindeyiz. Bu eylemleri gerçekleştiren PKK terör örgütünün sizce amacı ve varmak istediği hedefler neler?

"TÜRKLER İLE KÜRTLER KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

BAŞBUĞ: Bakın, bugüne kadar PKK uyguladığı terör ve şiddetle Türkiye'de "terör sorunu"nu, "Kürt sorunu/etnik soruna" dönüştüremedi. Türklerle, Kürtleri karşı karşıya getiremedi. Şimdi, yapılmak istenilen budur.

- Türklerle, Kürtlerin karşı karşıya gelmesinden endişeli misiniz?

BAŞBUĞ: Evet. Bazı kentlerimizdeki işyerlerinin Kürtlere ait diye yakılıp, yıkıldığına, bölgeye giden otobüslere saldırıldığına, Kürt diye insanların dövüldüğüne şahit oluyoruz. Bu yaşananlar, iş yerlerinde, yerleşim yerlerinde etnik kökenlere bakarak ayrımcılık uygulamalarına dönüşürse, işte o zaman Türkiye'de "Kürt sorunu/etnik sorun" var olduğunu bütün dünyaya göstermiş olursunuz. Böyle bir Türkiye'yi görmeyi arzu eden ülke ve kişilerin olduğunu da unutmayalım. Böyle davranışlar, ülkeyi felakete sürükler.

"TÜRKİYE'NİN KÜRT SORUNU SARMALINA GİRMESİNİ İSTEYENLER VAR"

- Bundan sonrası ne olur?

BAŞBUĞ: Etnik sorunun var olması halinde, farklı etnik grupların bir arada yaşaması zorlaşır. Buradan da ortaya etnik çatışma çıkar. Baştan beri en korktuğumuz da budur. Bugüne kadar, PKK'nın başaramadığını, aman bazıları bilinçsizce ve alet olarak yapma gafletine düşmesinler. Sağduyu, soğukkanlılık şart. Unutmayın, Türkiye'nin bir "Kürt sorunu/etnik sorun" sarmalına girmesini isteyenler var. Onların amaçlarına hizmet edilmemeli.

- Sorumlu ve yetkili makamdakilere bir şey söylemek ister misiniz?

BAŞBUĞ: Türkiye'nin karşılaşabileceği en büyük tehlike, yürütmekte olduğu terörle mücadelenin uluslararası zemine taşınması ve orada tartışma konusu haline getirilmesidir. 

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.