İP'de istifa şoku! İstifalar Genel Merkeze Sıçradı

İP'de istifa şoku! İstifalar Genel Merkeze Sıçradı

"Çerkez açılımı" söylemleriyle gündeme gelen İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri eski Başkanı ve GİK Üyesi Hasan Seymen, partiden istifa etti.

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri eski Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Seymen, parti genel merkezine istifa dilekçesini verdi.

ABD Kongresinin fonladığı Denge Denetleme Ağı'nın Türkiye'deki temsilcilerinden olan Hasan Seymen, yeni Anayasa çalışmaları sırasında PKK'ya yakın yayın organlarında, "Çerkezler Cumhuriyet döneminde asimilasyona uğradı. Demokratik haklarında Kürtlerin yanındayız" değerlendirmesinde bulundu ve Çerkezler için "birinci sınıf vatandaşlık" talebi olduğunu dile getirdi.

Söylemlerinin ortaya çıkmasıyla özellikle İYİ Parti'deki ülkücülerden büyük eleştiriler alan Seymen'e Genel Başkan Meral Akşener'in istifa etmemesi yönünde telkinde bulunduğu iddia edilmişti.

Aradan geçen süreçte sessizliğini koruyan Hasan Seymen, kendisini destekleyen yeterli çoğunluğa ulaşamayınca istifa kararını resmiyete döktü.

Henüz parti genel merkezinden ve Hasan Seymen tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, eski genel başkan yardımcısının istifa dilekçesini sunduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.