İran iyice karıştı! Tüm ülke yangın yeri! Ölüm sloganları

İran iyice karıştı! Tüm ülke yangın yeri! Ölüm sloganları

İran'da Hamaney ve Ruhani'yi zor günler bekliyor. İran'da sert protestolara sahne olan gösteriler tüm ülkeye yayılıyor.

Göstericiler, Tahran'da ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin posterini yırttı. Tahran'da yolları trafiğe kapatan göstericiler, "Diktatöre ölüm" ve "Hamaney'e ölüm" sloganları attı. İşte dünyanın kilitlendiği İran'da yaşanan sıcak gelişmeler...

 İran'da dün başlayan gösteriler, ülke geneline yayıldı. İran'da Ukrayna yolcu uçağının füzeyle düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden 176 kişi için düzenlenenen anma törenlerine sert protestolara damga vuruyor. İran'da hükümete destek gittikçe azalırken, ülke içindeki siyasilerden de sert eleştiriler geliyor.TÜM ÜLKEYE YAYILDI

Tahran'da başlayan rejim karşıtı gösteriler, ülkenin birçok kentine yayıldı.

Göstericiler, İran'ın Meşhed, Tebriz, Şiraz, Arak, Yezd, Ahvaz, Kazvin, Kermanşah ve Senendec kentlerinde de sokaklara çıktı.Göstericiler, Tahran'da ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin posterini yırttı.

'HAMANEY'E ÖLÜM' SLOGANLARI

Tahran'ın ara sokaklarında çöp konteynerlerini yakarak yolları trafiğe kapatan göstericiler, "Diktatöre ölüm" ve "Hamaney'e ölüm" sloganları attı.

Sayıları on binleri bulan kalabalık "Süleymani katildir, rehberi (Hamaney) cahildir" sözleriyle İran hükümetine sert tepki gösterdi.
POLİSTEN SERT MÜDAHALE; ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR

İran özel harekat polisleri, atılan sert sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi. Zaman zaman polis ile halka arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.TRUMP: DÜNYA SİZİ İZLİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, protestolara ilşkin Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

TRUMP: DÜNYA SİZİ İZLİYOR

Donald Trump, Twitter hesabına, İran'ın liderlerine hitaben "Protestocularını öldürmeyin. Binlerce kişi ya öldürüldü yada hapse atıldı. Gazetecilerin özgürce hareket etmesine izin verin. dünya sizi izliyor." ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'NİN TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ GÖZALTINA ALINIP, SONRA SERBEST BIRAKILMIŞTI

Tahran'daki olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gözaltına alındı. 'Gösterileri organize ettiği' suçlamasıyla karşı karşıya olan İngiliz Büyükelçi'nin yapılan işlemler sonrası serbest bırakıldığı, yarın emniyete giderek ifade vereceği belirtildi.

İRAN'DAN İNGİLTERE'YE NOTA

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Macaire'in "anormal hareketi ve yasa dışı gösterilere katılması" nedeniyle bakanlığa çağrıldığı ve Tahran yönetiminin resmi protesto notasının kendisine ve İngiltere yönetimine iletildiği ifade edildi.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU SUNUCUSU İSTİFA ETTİ

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi kentlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve rejim karşıtı söylemlerde bulunuldu. Öte yandan İran devlet televizyonu sunucusu Zehra Hatemirad, görevine daha fazla devam edemeyeceğini bildirerek istifasını açıkladı.

İRANLI VEKİLDEN ÇOK SERT ELEŞTİRİ

İran Meclisi Reşt Milletvekili Gulamali Caferzade, Ukrayna Havayollarına ait uçağın İran hava savunma sistemi tarafından düşürülmesi ve 3 gün sonra "yanlışlıkla düşürüldüğü" yönünde açıklama yapılmasına tepki gösterdi.

Caferzade, "Eğer Batı'nın baskısı ve sosyal medyada yayınlanan görüntüler olmasaydı beyler (İranlı yöneticiler) gerçeği asla söylemeyeceklerdi." ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade'nin uçağı İran'ın düşürdüğünü açıkladığı konuşmasında, "Olayı duyduğumda ölmek istedim." sözünün boş laftan ibaret olduğunu dile getiren Caferzade, olayda sorumluluğu bulunanların topluca istifa etmeleri ve haklarında soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Caferzade, gerçeği saklamaya hiçbir yöneticinin hakkı olmadığını belirterek, "Bu işi yapıp 3 gün gerçeği halktan gizleyenler çok ahlaksızca bir iş yapmışlardır." dedi.

NE OLMUŞTU?

İran Dışişleri Bakanlığı ve İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 176 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına "insani hata ile yanlışlıkla" ateşlenen bir roketin sebep olduğu belirtildi. İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade de yaptığı açıklamada tüm sorumluluğu üzerine aldığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.