• BIST 100.141
 • Altın 218,247
 • Dolar 5,2903
 • Euro 6,0256
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • Yozgat -3 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 9 °C
 • Bursa 10 °C

İSLAM KARDEŞLİĞİ VE DOĞU TÜRKİSTAN

Aydın SAVAŞ

İslam öyle güzel öğütler veriyor ki bugün biraz günümüzdeki yaşanan olaylara ayetlerle ve hadislerle nasıl yol izlememiz gerekir, bu yaşanan olaylara tepkimiz ne olmalıdır.

Yüce Mevla’mız Kuranı kerimi indirirken her olaya binaen ayetlerle hadiseleri anlatmış biz inananlara yol göstermiştir. O zaman Mevla’mız bugün yaşanan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz hakkında ve sair beldelerde Müslümanlara yapılan zülüm hakkında ne buyuruyor bunu öğrenmemiz gerekir. Mevla’mız Hûcurat suresinin 10 ayeti kerimesinde buyuruyor ki,

(ŞÜPHESİZ Kİ MÜMİNLER KARDEŞTİR. O HALDE İKİ KARDEŞİNİZİN ARASINI BULUN ALLAH’TAN KORKUN Kİ MERHAMET OLUNASINIZ) şimdi Mevla’mız müminler kardeştir dedi burada. Yüce Allah’ımız her hangi bir ırk ayrımı yapmadı sen arabsın, sen Endonezyalısın, sen Korelisin sen Pakistanlısın, sen Japon’sun ve Hintlisin demedi siz bu verdiğim misalleri çoğalta bilirsiniz.

Kardeş kardeşi kollar korur. Günümüzde kardeşlerimiz zulüm görüyor. İşkence görüyor. Acı çekiyor. Bacılarımızın ırzlarına geçiliyor. Kutsallarımız çiğneniyor. Medreselerimiz, zaviyelerimiz, camilerimiz, mescitlerimiz, tekkelerimiz, türbelerde yatan ulu büyüklerimiz, evliyalarımız, veliler, âlimlerimiz, hocalarımız ve daha sayamadığım birçok kutsalımız hem fiili hem de sözlü saldırılar altında bizler bu saldırılara karşı ne gibi bir karşılık verebiliyoruz. Bizler bir birimizin kardeşi değimliyiz?

Ne sağcı ne solcu diye ayırmadı (inanıyorsanız, buyurdu) Mevla’mız. Şimdi birleşip top yekûn düşmanlarımızın karşısına çıkmamız lazım değil mi?

Bakın Müslümanlar birleşmezse hep ezilmeye mahkûm kalırız. Osmanlı imparatorluğu zamanında tüm Müslümanlar birleşmişti yine liderleri Türklerdi. Bütün Arap yarım adası vesaire Müslüman beldeler hep birlik içindeydik. Güçlüydük şimdi dağıldık. Dağıldığımız yerden toplanmamız lazım.

Yiğit düştüğü yerden kalkar, silkelenip kendimize gelelim. Devlet büyükleri bu işi nasıl olurda dünya Müslümanlarını bir araya getirebilir bunu konuşmaları lazım. Meclis hoşaf soğutma yeri değildir. Dünya bizi çağırıyor ne kadar kulaklarımızı tıkayabiliriz. Bu zulümlere ne kadar sessiz kalabiliriz. Onlar kardeşlerimiz bugün orda zulüm var yarın bir gün Allah göstermesin burada olmayacağının garantisi mi var? Yavaş yavaş Müslüman halkı yok ediyorlar.

Şimdi neden hep Müslümanlar diye bir soru gelebilir aklınıza nedeni basit yolumuz hak yoldur.

Yolumuz Allah’ın dininin yücelmesidir. Yolumuz hak la batılın savaşıdır. Onlar şeytanın yaverleridir. Askerleridir. Komutanlarıdır. Sadece insan kılığında gözüküyorlar. Hangi insan bunca zulmü bir insana reva görür? Bu işi ancak şeytan ve arkadaşları yapar uyanık olalım. Müslümanlar kardeşlerimize sahip çıkalım bugün onlara yarın bize kim bile bilir ki?

Bir kaç hadisi şerifle konuyu bitirmek istiyorum. Peygamber efendimiz buyuruyor ki (Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmanına teslim etmez kim, mümin kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın kusurunu örterse Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter)

(İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız.)

Hadisi şerifler Buhari ve Müslim kaynaklıdır. Hayatı efendimizden öğrenelim vesselam…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.