İşte en önemli yeni karar! Savcılar devreye girdi

İşte en önemli yeni karar! Savcılar devreye girdi

Ülkemizde koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte yeni toplumsal önlemler gündeme geldi. Tedbirlere uymayanlara kesilecek para cezasının yanı sıra, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden de 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi sağlanacak.

Koronavirüs vaka sayılarının artışa geçmesiyle birlikte Ankara'nın en önemli gündem maddelerinden biri pandemi oldu. Yapılan toplantılarda Kovid-19'un sonbahar aylarından geleceği nokta ve kışın nasıl bir tablo beklendiği değerlendirildi.

Cezalar işleme alınacak

Pandemiyi geçen yılın Nisan ve Mayıs seviyesine tutmak için, kuralların denetlenmesiyle ilgili yöntemler devreye sokulacak. Tedbirler nedeniyle ceza kesilen vatandaş cezasını ödemeden kamu hizmeti alamayacak.

Savcılar da devrede

Öte yandan TCK'nın 195 maddesinde düzenlenen, “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışa ilişkin" cezalar devreye sokulacak. Savcıların işlem yapmasının caydırıcı olacağı belirtilirken, kuralları ihlal edenlere 2 aydan 1 yıla kadar öngörülen cezalar uygulanabilecek. Hali hazırda bie bazı illerde savcıların bu maddeden yola çıkarak harekete geçtiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.