İşte yeni anayasayı hazırlan isimler

İşte yeni anayasayı hazırlan isimler

İşte pazar günü oylanacak olan ve Türkiye için tarihi öneme sahip yeni anaysayı hazırlayan isimler.

Türkiye'nin uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu yeni anayasa pazar günü halk tarafından oylanacak.

Halen bir darbe anayasayı ile yönetilen Türkiye için sandıklardan çıkacak sonuç her yönüyle büyük bir önem taşıyor.

İşte pazar günü oylanacak olan yeni anayasayı kalem alan isimler:
 

YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ: 

Anayasa hukuku hocası... Profesör... Soğukkanlı... Akademik disipline sahip... 1982 Anayasası üzerine kitapları var... Kampanya sürecinde ekranlara çıkmadı, çünkü kendisi Anayasa Mahkemesi üyesi.


- ÖZLEM ZENGİN:

Hukukçu... AK Parti’nin teşkilat yapısını iyi bilen bir isim... Uzun süredir Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanlığı görevini yürütüyor. Üslubu düzgün ve meselelere tek taraflı bakmayan bir isim...- ŞÜKRÜ KARATEPE: 

Eski Kayseri Belediye Başkanı... Epeydir siyasetten uzaktaydı... Cumhurbaşkanı’na başdanışman oldu... Anayasa metnini kaleme alan ekibin içinde yer aldı. Siyaset bilimci... Akademisyen...- YAVUZ ATAR:

Hukukçu... Profesör... Amerikan modelini “sağlıklı” bulmayan isimlerden... Bu nedenle Türkiye’ye uygun bir model arayışını savunuyordu. Metne bu açıdan katkı sağladı.- GONCA BAYRAKTAR: 

Gazi Üniversitesi hocalarından... Anayasa metnine katkısı büyük... Buna rağmen fazla ön plana çıkmamayı tercih edenlerden... - ŞEREF MALKOÇ: 

Hukukçuluğunu Refah Partisi’nin kapatma davalarında geliştirmiş bir isim... Refah’ın önemli isimlerindendi... Önce Cumhurbaşkanı’na başdanışman oldu, ardından da Kamu Başdenetçisi...- MEHMET UÇUM: 

Hukukçu... Sol gelenekten geliyor... Epeydir Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanlığı görevini yürütüyor... Konusuna hâkim bir entelektüel... Metne en fazla güvenen isimlerden...Ayrıca metne önemli katkı sağlayan iki isimde AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak.

ABDULHAMİT GÜL:

Ankara Hukuk mezunu ve Hukuki araştırmalar derneği üyesi. 2015'den beri AK Parti Genel Sekreterliği görevininde. MHP ile Anayasa görüşmeleri sürecinin başında olan isim. MEHMET PARSAK:  Selçuk Üniversitesi Hukuk mezunu ve  Avukat...  MHP Afyonkarahisar milletvekil. MHP’nin anayasa değişikliği paketini hazırlayan heyetinde bulunan isim. Yeni anayasa metine önemli katkıları bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.