Kadınlarda Kritik Öneme Sahip 5 Hastalık Belirtileri

Kadınlarda Kritik Öneme Sahip 5 Hastalık Belirtileri

Türkiye’de oldukça kritik bir öneme sahip olan kadın hastalıklarının erken teşhisi oldukça mühimdir.

Türkiye’de oldukça kritik bir öneme sahip olan kadın hastalıklarının erken teşhisi oldukça mühimdir. Dünya çapında da oldukça büyük önem ile değerlendirilen kadın hastalıklarının belirtileri genellikle göz ardı edilebilmektedir. Kadınsal göz ardı edilen bu belirtiler arasında ilk sırada düzensiz adet kanamaları yer almaktadır. Bu belirtiyi takiben karında şişlik, adet dönemlerinde şiddetli ağrı ve diğer belirtiler altında yatan önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Bu bağlamda asuman.net olarak kadınlar için büyük bir önem arz eden hastalık belirtilerini araştırdık ve bu belirtilerin kesinlikle göz ardı edilmemesinin altını çizdik.

Sinsi Hastalıkların Belirtileri İse;

1-Cinsel Birleşimin Ardından Kanama

Cinsel birleşimin ardından kanama ve kanama türleri sinsi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu belirti mevcut ise acil bir kontrol gereklidir. Uzman jinekoloji doktoru tarafından yapılan bir muayene ile erken teşhisli bir hastalığın önüne geçebilir veya daha hastalık ilerlemeden tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cinsel birleşmenin hemen ardından gelen kanama rahim ağzı kanserinin habercisi olabilirken, rahim ağzı enfeksiyonun da habercisi olabilmektedir.

2-Kasıklarda Şiddetli Ağrı

Kasık ağrısı kadınsal bir sebepten dolayı olabilirken, kadınsal bir sebep dışında da huzursuzluk yaratabilmektedir. Kasık ağrıları kadınsal yani jinekolojik açıdan değerlendirildiğinde yumurta kistlerinin belirtisi olabilmektedir. Bunun yanında enfeksiyonlar, idrar ve vücudun sindirim sistemi enfeksiyonlarının da habercisi olabilmektedir.

3-  Adet Kanamasında Düzensizlik Ve Gün Öncesi Kanamalar

Hormonal değişiklikler adet kanamalarında düzensizlik yaratırken, adet gününden öncesi de kanamalara sebebiyet verebilmektedir. Hormanal açıdan bir problem olmaması durumunda bazen de altında daha sinsi bir hastalık yatabilmektedir. Bu hastalıklar ise polip ve çeşitli kanserlerdir.

4-Sık İdrar

Sık idrara çıkmak genel olarak enfeksiyon açısından değerlendirilmektedir. İdrara çıkma miktarının fazla olması ile enfeksiyon oranın da fazla olası arasında bir orantı bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun dışında sık idrara çıkmanın diğer bir sebebi ise idrar kesesinde bir kitlenin varlığı olabilmektedir.

5-İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma ve gece alta işeme durumları tıpta oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda idrar kaçırma menopoz sonrası daha çok rastlanan bir belirtidir. Çeşit ve türleri oldukça fazladır. Ameliyat veya ilaç gerektirebilmektedir. Yaşama dair daha fazlası için buraya tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.