• BIST 102.715
 • Altın 224,259
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • Yozgat -3 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 6 °C
 • Bursa 4 °C

Kamuya sanal kalkan geliyor

Kamuya sanal kalkan geliyor
Bir çok ülkede sıkıntıya neden olan uluslararası siber saldırılara yönelik hükümet, yeni önlemler alıyor.

Siber güvenliği sağlamaya yönelik yeni çalışmaları Milliyet’e anlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber güvenliğine ilişkin önemli projelerinden biri olan KamuNet’in (kamu sanal ağı) bütün kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 sonu itibariyle kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

SİBER OLAYLARA MÜDAHALE MERKEZİ

Kurum ve kuruluşların bilgi işlem trafiğinin KamuNet üzerinden gerçekleşmesinin sağlanmasıyla siber olaylara karşı güvenlik katmanını daha üst seviyeye çıkaracaklarını belirten Arslan, “Siber saldırıda ülkemizin ve bilişim sistemlerimizin zarar görmesi minimize edilmiş olacak” dedi.

KamuNet ağına bağlanma ve KamuNet ağının denetimine ilişkin usul ve esaslar hakkındaki tebliğin taslak olarak Başbakanlığa gönderildiğini ve bugünlerde yayımlanmasını beklediklerini belirten Arslan, ayrıca ulusal siber olaylara müdahale merkezi (USOM), siber olaylara müdehale (SOME) ekiplerine ilişkin düzenlemeler, siber güvenliğe ilişkin hem sır saklama hem denetleme, yaptırımlar, muafiyet ve kadro ihdası gibi önemli maddelerin olduğunu kanun taslağının da Başbakanlığa yeni gönderildiğini açıkladı.

Arslan, “Siber saldırılar konusunda gerekli tedbirleri alma konusunda çok ciddi mesafeler kat ettik. KamuNet ile birlikte herkesi sıklıkla denetleyebilme ve kendilerini buna uygun hale getirdiklerini görme şansımız olacak. Varsa bir eksiklik ve açık onları hemen gidermeleri konusunda uyaracağız. Ancak bu açıklığı ve eksikliği giderinceye kadar da sisteme erişimlerini engelleyeceğiz ki başkaları onların o açığından yararlanıp kamudaki sistemlere zarar vermesin” dedi.

Milliyet’i bakanlıkta ağırlayan Arslan  şu cevapları verdi:

TEKNOLOJİMİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRİYORUZ

Yasa dışı dinlemeler sıfırlandı mı?

Geçmişte gördük ki dinlemeler insanımızı çok sıkıntıya sokacak şekilde gayri resmi olarak yapılmış. Bunların yapılmaması adına gerek bakanlık olarak biz gerek ilgili kurumlar uzunca bir süredir, özellikle 17 - 25 Aralık sürecinden sonra çok ciddi tedbirler alındı. Hala tedbirleri almaya devam ediyoruz. Çünkü teknoloji gelişiyor, başkaları sizin yetinmeniz durumunda yeni geliştirdikleri yöntemlerle dinlemeler yapabilirler. Bunu engellemek adına biz tamamen gayri yasal olan dinlemeleri engellemiş durumdayız. Ancak bundan sonra da olmaması için de sürekli sistemlerimizi geliştiriyoruz.

YAKIN ZAMANDA BİR SIKINTI YAŞANDI

Siber güvenlik ile ilgili neler yapıyorsunuz?

Siber güvenliğin ne kadar önemli olduğu son dönemlerde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla anlaşıldı. ABD’de yayılan bir virüs kapsamında özellikle insanların interneti kullanamaması sanal medyayı kullanamaması söz konusu oldu. Yakın zamanda da bir virüs marifetiyle dünyanın bir çok yerinde bir çok sıkıntı yaşandı.

Türkiye’de bizzat sıkıntı yaşanmamakla birlikte Türkiye’nin dışarıda iş yaptığı sistemlerden kaynaklı lokal sıkıntılar oldu. Ancak biz o sıkıntıyı geçmişte gerekli uyarıları yaptığımız için Türkiye bunu sıkıntısız atlattı. Ancak bundan sonra da sıkıntısız atlatacağı anlamına gelmez. Bakanlığımız bünyesinde BTK ve Haberleşme Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız uyarılara muhataplarımızın özel kamu fark etmez, uyması ve gerekli tedbirleri almaları gerekiyor. Sürekli siber saldırıyı gerçekleştirenler yeni yeni yöntemler geliştiriyorlar. Onlar da boş durmuyor.

Biz de nasıl olsa tedbirleri aldık bundan sonra siber saldırı olmaz demiyoruz. Sürekli yazılımlarımızı geliştiriyoruz. Siber saldırılara hazırlıklı olalım ve ülkemiz etkilenmesin diye çalışıyoruz.

KamuNet kamu kurum ve kuruluşları arasındaki veri iletişiminin özellikle internete kapalı fiziksel ve siber saldırılara karşı daha güvenli sanal bir ağ üzerinden sağlanmasını mümkün kılacak bir platform.

Bu konuda siber güvenlik risklerinin minimize edilmesi, mevcut ve kurulacak olan güvenli kapalı devre çözümleri standart sağlanması, ortak uygulamalar için uygun alt yapının tesis edilmesi KamuNet ile amaçlanmakla.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.