Bingöl'ün Şehit Belediye Başkanı: Hikmet Tekin Kimdir?

Bingöl'ün Şehit Belediye Başkanı: Hikmet Tekin Kimdir?

Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin, 43 yıl önce sol görüşlü teröristlerin düzenlediği pusuda şehit oldu. İşte Hikmet Tekin'in hayatı ve şehitlik hikayesi.

Bingöl'ün Belediye Başkanı olarak görev yaparken 12 Ağustos 1979'da sol görüşlü teröristlerin hain pususunda şehit olan Hikmet Tekin, Türkiye'nin hafızalarında unutulmaz bir isim olarak yaşamaya devam ediyor. İşte Hikmet Tekin'in hayatı ve şehitlik hikayesi:

Hikmet Tekin Kimdir?

Hikmet Tekin, 1950 yılında Bingöl'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu olan Tekin, Bingöl'de köklü bir aileye mensup bir isimdi. 1977 yılındaki mahalli seçimlerde, yüzde 33 oy alarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı olarak Bingöl Belediye Başkanı seçildi.

Şehitlik Hikayesi:

Hikmet Tekin'in hayatı, 12 Ağustos 1979 tarihinde yaşanan trajik bir olayla sonsuzluğa ulaştı. O dönemde Bingöl Belediye Başkanı olan Tekin, Ramazan ayının sonlarına doğru yakınlarıyla birlikte Genç ilçesinde bulunan ablasının evinde iftar yapmak için bir araya geldi. İftar sonrası Bingöl'e geri dönüşleri sırasında, sol görüşlü teröristler tarafından hazırlanan bir pusuya düştüler.

Aracı çapraz ateşe alınan Hikmet Tekin, annesi Hamdiye Tekin ve İngilizce öğretmeni kardeşi Ahmet Tekin ile birlikte şehit oldu. Bu hain pusuda aynı araçta bulunan diğer aile üyeleri Mithat, Selma ve Niyazi ise yara almadan kurtuldu. Selma Dopdoğru, anneannesinin kendisini siper etmesi sayesinde hayatta kaldı.

Hikmet Tekin ve ailesinin naaşı, Bingöl'de defnedildi. Hikmet Tekin'in şehadeti, Türk milleti için unutulmaz bir acı ve kahramanlık hikayesi olarak hafızalarda yaşamaya devam ediyor.

Şehit Belediye Başkanı Hikmet Tekin, vatanı ve milleti için canını feda eden kahramanlarımızdan biri olarak her zaman saygı ve minnetle anılacaktır. Allah rahmet eylesin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.