Ziya Gökalp: Türk Milliyetçiliğinin ve Türkçülüğün Öncü Figürü

Ziya Gökalp: Türk Milliyetçiliğinin ve Türkçülüğün Öncü Figürü

Ziya Gökalp kimdir? Ünlü yazarın hayatı ve Türk Milliyetçiliği ile Türkçülüğe olan etkisi nedir? Ziya Gökalp eserleri, yaşamı boyunca idealleri üzerine sağladığı katkılar ve dahası...

Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Ziya olan bu önemli düşünür, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında milliyetçilik ve sosyoloji alanlarında önemli katkılar yapmıştır. İstanbul Üniversitesi'nde eğitim görmüş, ancak ailesinin maddi durumu nedeniyle eğitimini yarıda bırakmıştır.

Ziya Gökalp Eserleri

Ziya Gökalp, pek çok önemli esere imza atmıştır. Bunlar arasında "Türkçülüğün Esasları", "Türk Medeniyeti Tarihi" ve "Türk Ülküsü" en bilinenleridir. Şair kimliğiyle de tanınan Gökalp, "Kızılelma" gibi şiirleriyle de dikkat çeker. O, fikirleri ve eserleriyle Türk kültürü ve kimliğini anlamamıza ışık tutan bir kaynaktır.

Türkçülüğe Katkıları

Ziya Gökalp, Türkçülüğün ve Türk milliyetçiliğinin teorik çerçevesini oluşturan bir düşünce adamıdır. Türk kimliğinin, dilinin, tarih ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmuştur. Gökalp, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından da oldukça etkili bulunmuş, Atatürk'ün "Türk'üm, doğruyum, çalışkanım" ilkesi Ziya Gökalp'in düşüncelerinden esinlenilerek oluşturulmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.