Kolajen Nedir? Kolajenin Faydaları ve Kullanımı

Kolajen Nedir? Kolajenin Faydaları ve Kullanımı

Kolajen cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkları gideren, saçları ve tırnakları güçlendiren doğal bir Aminoasittir.

Kolajen; insan vücudunda cilt, saç, tırnak ve eklem kıkırdak dokusu proteinlerinin % 80′ ini oluşturan ve yüksek miktarda amino asit içeren bir protein maddesidir. Kolajen birbiri üzerine sarılmış 3 zincirden meydana gelir. Her bir zincir 1400 amino asit uzunluğundadır. 3 amino asidin tekrarlanması ile dengeli bir yapı oluşur. 3. amino asit gliserindir ve içerde kalır. Dışarıda ise proline ve hidroksiprolin bulunur.

19 tane tipi tanımlanmış olan kolajenin vücudumuzda en sık görülen çeşitleri tip 1, tip 2 ve tip 3, tip 4 ve tip 10’dur. Tüm bu tipler vücudun farklı dokularında yer almaktadır.

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir ve birçok çeşidi vardır. Kaslar, kemikler, deri, kan damarları, sindirim sistemi ve tendonlarda bulunur. Ölü cilt hücrelerini değiştirerek cildimizin sağlamlığını ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Eklemlerimiz ve tendonlarımız söz konusu olduğunda, en basit ifadeyle, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcı görevi görmektedir.

Vücudumuzun kolajen üretimi, yaşlandıkça doğal olarak yavaşlamaya başlar. Bu dejeneratif sürece, kırışıklıklar, ciltte sarkma, kıkırdağın azalması ya da kıkırdağın azalması sonucu oluşan eklem ağrıları gibi yaşlanma belirtileri eklenir. Yaşlanmanın dışında diğer yaşam tarzı faktörleri de (şeker içeriği yüksek beslenme, sigara ve yüksek miktarda güneşe maruz kalma gibi) kolajen düzeylerinin azalmasına neden olur. Kolajen ile ilişkili olarak vücutta meydana gelen sorunların en yaygın haliyle; genetik faktörler, yetersiz beslenme, besinsel eksiklikler ve kolajenin üretimini etkileyen sindirim problemlerinin bir kombinasyonundan ortaya çıktığı bulunmuştur. Düzensiz beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz uyku ve özellikle de fazla güneşte kalmak ciltteki kolajen ve hyaluronik asit seviyesini azaltıyor. Böylece cilt olması gerekenden çok daha önce yaşlanmaya başlıyor.

Bu noktada vücuda kolajen takviyesi yapılması gerekir. Et ve kemik suyu, yumurta beyazı, sarımsak, yeşil sebzeler, kırmızı meyve ve sebzelerden de takviye alınabileceği gibi Nutraxin desteğiyle de kolajen dengenizi ideal seviyeye çıkarabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.