Koronavirüs, dünyadan izole yaşayan Yanomami kabilesine de bulaştı

Koronavirüs, dünyadan izole yaşayan Yanomami kabilesine de bulaştı

Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, Amazon ormanlarında dış dünyadan izole bir şekilde yaşayan Yanomami kabilesine bile bulaştı.

Brezilya’nın Amazon bölgesinde dış dünyaya kapalı bir şekilde hayat sürdüren Yanomami kabilesinde ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasına rastlandı.

Brezilyalı görevliler, 15 yaşındaki bir erkekte koronavirüs saptandığını doğruladı, gencin, ülkenin kuzeyindeki Roraima eyaletine bağlı Boa Vista kentindeki hastanede yoğun bakımda tedavi edildiği ifade edildi.

'Yerliler yabancı hastalıklara karşı bir hayli savunmasız'

Durumun ‘çok endişe verici’ olduğunu ifade eden Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, yerlilerin yabancı hastalıklara karşı bir hayli savunmasız olduğunu ifade etti.

Yüzlerine sürdükleri boyalar ve piercingleriyle tanınan Yanomamilerin nüfusunun yaklaşık 27 bin olduğu öngörülüyor.

20. Yüzyılın ortalarına kadar dış dünyadan büyük oranda izole bir hayat yaşayan Yanomamiler, 1970'li yıllarda sıtma ve kızamık gibi hastalıklar nedeniyle de büyük kayba uğramıştı.

Brezilya'nın Globo gazetesine göre bu vakayla birlikte ülkede en az yedi yerlide virüs tespit edilmiş oldu. Daha önce de Kokama kabilesinden 20 yaşındaki bir kadına koronavirüs tanısı koyulmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.