MHP Heyeti Adana'da Toplandı

MHP Heyeti Adana'da Toplandı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla yeniden oluşturulan Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın başkanlığında ilk ziyaretini Adana'ya yaptı.

Deprem felaketinde vatandaşların muhatap kaldığı sorunlara ve yaşanan büyük acıya duyarlılığıyla bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla “Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti” bir kez daha oluşturuldu. MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın başkanlığında oluşturulan ve Gaziantep Milletvekili TBMM İdare Amiri Sermet Atay, Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Elazığ Milletvekili Semih Işıkver ve Kilis Milletvekili Mustafa Demir’in yer aldığı heyet ilk ziyareti Adana Valiliği’ne yaptı. Heyete MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı ve merkez ilçe başkanları da eşlik etti.

ADANA VALİSİ SÜLEYMAN ELBAN'DAN BİLGİLENDİRME

Vali Süleyman Elban, heyete, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde ve daha sonra devam eden süreçte yapılan çalışmaları ve son durumu anlattı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından da sunum yapıldı. Verilen bilgilere göre 6 Şubat depreminde Adana’da 400’den fazla insan hayatını kaybetti. Pazarcık depreminin ardından Elbistan, Hatay depremlerinde Adana’da ağır, orta ve hafif  hasarlı ile hasarsız bina sayısı toplam 424 bin 888 bina olarak kayıtlara geçti. 6 Şubat 2023’de 13 bina yıkılırken, risk taşıyan 13 bina da kontrollü olarak yıkıldı. Mevcutta yıkılan, yıkılacak olan ve ağır hasarlı bina sayısının 2 bin 923 olarak açıklayan Vali Süleyman Elban, “20 Şubat 2023’de yaşanan Defne depreminde hasarlı bina sayımız üç, dört kat arttı” bilgisini verdi.

HEYET BAŞKANI MHP'Lİ MUHARREM VARLI'DAN AÇIKLAMA

Heyet Başkanı MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, asrın felaketi olarak anılan depremde devletin ve milletin omuz omuza verdiğini, yaraların dayanışma ruhu ile sarıldığını ve bunun devam ettiğini belirtti. Varlı, ''Devletimiz tüm imkânlarıyla hayatın normale dönmesi için büyük bir gayret veriyor. Bizler de heyet olarak, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla, deprem bölgesinde hayatlarını sürdürmeye çabalayan halkın istek ve ihtiyaçlarını yakından tespit etmek, devlet kurumlarının çalışmalarını yerinde takip etmek amacıyla illerimizi ziyaret ediyoruz. Devletimizle, hükûmetimizle beraber her zaman milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz.'' dedi.

BAŞKAN YUSUF KANLI'DAN İMAR MEVZUATI MESAJI

Depremlerin yıkıcı etkisinin en aza indirilmesi için imar mevzuatına uygun yapılaşmanın ve yapı tekniklerinin önemi de gündeme geldi. MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Adana’da gerek ilçelerde gerekse Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur ittifakı olarak mevzuata uygun yapılaşma konusunda duyarlı olduklarını, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilgili komisyonlarda gerekli düzenlemeleri içeren çalışmaların da bulunduğunu bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.