MHP SELÇUKLU İLÇE BAŞKANI ÇİPAN'DAN: 13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

MHP SELÇUKLU İLÇE BAŞKANI ÇİPAN'DAN: 13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olan Türkçemizin 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili (resmi dil ) olarak kabul edilmesinin 740. yıldönümünü onurla şerefle gururla kutluyoruz.

13. yüzyıl ortalarında Selçuklularda, edebi dil olarak Farsça, devlet işlerinde Arapça kullanılır iken halk dili Türkçe idi. Karamanoğlu Mehmet Bey, millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının ve bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplamıştır. Konya’ya girmelerinden sonra da burada yaşayan Selçuklu Türkleri, Karamanoğulları ile birlik olmuşlardır. Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277 de 'Türk'üz, öyleyse Türkçe konuşmamız gerekir' diyerek “bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili’nden başka dil kullanmaya’ şeklinde ilan ettiği fermanı ile devlet işlerinde dil birliğini sağlamıştır.


 

Ziya Gökalp’te Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğunu şu sözlerle vurgulamıştır;

Başka dile uymaz annemin sesi

Her sözün arasan vardır Türkçesi


 

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurum­larından biri olan Türk Dil Kurumu 12 Temmuz 1932 tarihinde kurul­muştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarihe çok büyük önem veriyordu, Önce 1931 tarihinde Türk Tarih Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmada en önemli unsurlardan biri dil idi, Bunu çok iyi gören Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi yanındaki arkadaşları­na “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sor­du. Oradakilerin bu düşünceye katılmaları üzerine “Öyle ise Türk Tarih Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş Dil Cemiyeti kuralım. Adı da Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun!” diyerek bugünkü Türk Dil Kurumunun temellerini attı.

Atatürk’ün bilinen “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü bir bütün olarak “Türk demek Türkçe demektir. Türkçe yaşamak Türkçe konuşmaktır..


 

“Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla iş­lensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır,”

Mustafa Kemal ATATÜRK


 

“Millî eğitimin ne demek olduğunu bilmekte hiçbir tereddüt kalmamalıdır. Bir de millî eğitim esas olduktan sonra onun lisanını, usulünü, vasıtalarını da millî yapmak zarureti münakaşa edilemez.”
Bugün Türkçemiz dünya dilleri arasında 5’nci, ana diller arasında 3’ncü sırada yer almaktadır. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkçe’ nin resmi dil olarak kabulünün 740. yıl dönümünü ve Türk Dil Bayramını kutlarım.

Güzide ÇİPAN

MHP SELÇUKLU İLÇE BAŞKANI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.