MHP'den Yunanistan'a Uyarı: Bir An Evvel Vazgeçin!

MHP'den Yunanistan'a Uyarı: Bir An Evvel Vazgeçin!

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Yunanistan'ı ikaz etti. "Uluslararası Anlaşmalara aykırı hareket etmeyin" uyarısında bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Yunanistan'ı ikaz etti. "Uluslararası Anlaşmalara aykırı hareket etmeyin" uyarısında bulundu.

MHP'li Özdemir, TBMM'de Karadağ ile yapılan anlaşma üzerinde partisi adına söz aldı.

Anlaşmayı desteklediklerini ifade ettikten sonra, Yunanistan'ın son dönem dozajı artan saldırgan politikalarına tepki gösterdi.

Bu ülkeyi sert dille uyaran Özdemir, "gözümüzden kaçtığını zannetmeyin" dedi.

İşte İsmail Özdemir'in o konuşması:

"Dikkatlerimizden Kaçmıyor"

"NATO'nun Karadeniz'de artan faaliyetlerine paralel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya düzlemi üzerinden Karadeniz'e kendince yeni bir saha ve alan açması, erişim güzergâhı oluşturmasına paralel olarak Yunanistan'ın da bilhassa son birkaç yıldır bölgede -hem Ege Denizi'nde hem Balkanlar coğrafyasında- tansiyonu arttıran gelişmelere kapı araladığını hatta bizzat bu anlamda kendisinin faaliyet yürüttüğünü söylememiz mümkündür.

Geride bıraktığımız günlerde Yunanistan Dışişleri Bakanının Bulgaristan'ı ziyareti sırasında burada yapmış olduğu bir açıklama dikkatlerimizden kaçmamıştır.

"Hadsiz Bir Çağrı"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Bulgaristan'daki ziyaretinde Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki kıta sahanlığı alanının Yunanistan tarafından 12 mile çıkarılması kararını savaş sebebi olarak Meclisimizce 1995 yılında alınan kararının geri çekilmesi çağrısında bulunması bizce hadsiz bir çağrı olmuştur. Yunanistan bilhassa son dönemlerde İyon Denizi'nde benzer bir karar aldı.

Bununla birlikte bu faaliyetlerini Lozan Anlaşması'na aykırı olarak ve diğer uluslararası hukuka aykırı olarak silahsızlandırılması gereken Ege Denizi'ndeki adalar ve diğer sorumluluklarını bir kenara bırakarak şimdi, yeniden karasularını 12 mile çıkarmasıyla alakalı bir gündemi işletmesi ne ikili ilişkilere katkı sağlayacak ne Adalar Denizi'ndeki barışa katkı sağlayacak ne de bu anlamda var olan meselelerin aşılması konusunda pozitif bir gündemi doğuracaktır.

"Yunanistan Bir An Evvel Vazgeçmeli"

Dolayısıyla, Yunanistan'ın aklında şayet böylesi bir gündem varsa bundan bir an evvel vazgeçmelidir. Adalar Denizi'ndeki kıta sahanlığı sınırının 12 mile çıkarılması konusunun dün olduğu gibi, bugün de Türkiye açısından bir millî güvenlik meselesi olduğu gerçeğini tarafların unutmaması lazımdır diyor, Gazi Meclisimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.