MHP'li Fendoğlu Çiftçi Borçlarına Yapılandırma İstedi

MHP'li Fendoğlu Çiftçi Borçlarına Yapılandırma İstedi

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Covid-19 pandemi sürecininin dikkate alınarak çiftçilerin sulama birliklerine olan borçlarının yapılandırılmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada arazi sulamasına yönelik çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları dile getiren MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Sulama Birliklerinin arazi sulaması konusunda yaptığı fiyat artışının durdurulmasını ve çiftçilerin Sulama Birliklerine olan borçlarının yapılandırılmasını istedi. 

MHP'Lİ FENDOĞLU TARIM BAKANLIĞI'NIN ÇİFTÇİLERE DESTEK OLMASINI İSTEDİ

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, ''Malatya'da 2019 verilerine göre 31.471 ÇKS kaydı olan çiftçi bulunmaktadır ve yaklaşık 50 bin ailenin geçimi tarıma dayalıdır. 425 bin hektar tarım alanının 218 bin hektardan fazlası sulanabilir arazidir. Bu arazilerde tarlasına binbir emekle ürününü ekip hasadını kaldıracağı günü umutla bekleyen çiftçilerimiz tarlasını suladığında sulama birliklerine de ayrıca ödeme yapmaktadırlar. Çiftçilerimiz Malatya'da 2018 yılında fidan sulamasında ortalama 29 TL öderken 2020 yılında yüzde 80 artışla 53 TL ödemektedir. Sulama birliklerinin yaptığı bu artış durdurulmalıdır ve Covid-19 pandemi sürecini dikkate alarak çiftçilerimizin sulama birliklerine olan borçlarına acil bir yapılandırma yapılması gerekmektedir. Bakanlığımız bu yönde bir çalışma planlamakta mıdır?'' dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.