• BIST 89.214
 • Altın 219,855
 • Dolar 5,7903
 • Euro 6,5820
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 30 °C
 • Yozgat 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Adana 32 °C
 • Bursa 28 °C

MHP'den Sinan Oğan için Ağır İtham

MHP'den Sinan Oğan için Ağır İtham
"Putin'in Pansumancısı"

MHP Genel Başkan başdanışmanı Şükrü Alnıaçık'tan bir "Sinan Oğan" yazısı daha...

"Dış Politika'da 'ben' yoktur" başlıklı yazısında "Azerbaycan adına lobi yaptığı" iddiasında bulunan Alnıaçık'a Sinan Oğan facebook hesabından sert biçimde cevap vermişti . (haberi okumak için tıklayınız)

Alnıaçık son yazısında ise yine Sinan Oğan'a yüklendi. Ancak bu sefer iddialar çok daha sert oldu...

İşte o yazı:

 Bizi bilenler bilir, kalemi elimize kimseyi karalamak için almayız. Eğer Ortadoğu Gazetesi gerçekten de bir bülten olsaydı ve kalemimiz bu kadar ucuz olsaydı, muhatabımızın böylesine ahlak dışı bir tepki göstermemesi gerekirdi.

Bizi, iftira atarak adam karalamak ve itibarsızlaştırmakla itham eden Oğan'ın kendi yazdıkları ve yaptırdığı haberler, kendince benim "ipimi çektirmeyi" amaçlayan ispiyon ve tezvirattan ibarettir. Bu tartışma üslubu hakkındaki hükmü, okuyucunun takdirine bırakıyorum.

Iğdır seçimleriyle ilgili ilk yazım, 5 Haziran mitingine davetli olarak katıldığım Iğdır'daki gözlemlerimin naklinden ibarettir.

Eğer Iğdır'da Servet Amcanın gözleri yaşararak anlattığı öyküden -yazarken çok dikkat etmeme rağmen- Davutoğlu'na bir övgü çıktıysa; bunun sorumlusu, hayatında ilk Iğdır'a ilk kez giden Şükrü Alnıaçık değil, 45 yıllık bir MHP'linin telefonlarına tam 4 kez cevap vermeyen Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'dır.

"Iğdır Ölçeği" başlıklı o gözlem yazısını yazma sebebim, Oğan'ın sahada özveriyle çalışan Milletvekili adaylarımızı "başarısızlığın sebebi" gibi göstererek; bu henüz teri soğumamış insanlara haksızlık etmiş olmasıdır.

Halbuki aynı İsa Yaşar Tezel, bir önceki seçimde Oğan'ın seçilebilmesi için sahada ayak basmadık yer bırakmamıştı. Tezel, şimdi de "Iğdır düşmesin" diye bir seferberlik ruhuyla varını yoğunu ortaya koyan; 1992'de Azerbaycan'da KGB tarafından tutuklanıp hapis yatmış; Elçibey dostu bir Ülkücüydü.

Zaten Oğan'la ilgili asıl problem de burada başlıyordu. Çünkü Oğan'ın Turancı Elçibey'le ve Azerbaycan Halk Cephesiyle arası hiç de iyi olmayan Aliyev'den "Terakki Nişanı" gibi ödüller alması, Tezel'in başkan yardımcısı olduğu Azerbaycan Kültür Derneği'ni de rahatsız eden bir "ideolojik sapma" olarak görülüyordu.

Moskova Devlet Üniversitesinden doktoralı Oğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kontrolündeki "Valdai Kulübü"nün tek Türk üyesi olması da kafaları karıştırıyordu.

Oğan'ın, Moskova'daki "Valdai Forum" toplantısına katılarak Putin'e Rusya- Azerbaycan enerji politikaları hakkında çanak sorular sorması, Turancılıkla Putin Avrasyacılığı arasındaki "politik" duruşunu da sorgulatıyor.

     Oğan'la giriştiğimiz polemik, onun şahsıyla, benim ise teşkilatımla alakalıdır. "Durun yapmayın!" diyen arkadaşların yanıldığı yer burasıdır. Oğan, genel başkanlık mücadelesine bir girizgah olmak üzere seçim sonuçlarına getirdiği zorlama yorumlarla partimize, teşkilatımıza zarar vermiştir.

     9 puan kaybetmiş ve iktidardan düşmüş AKP'nin "dimdik ayaktayız" mesajı verdiği bir ortamda oylarını bütün kahpeliklere rağmen 3 puan artırmış bir MHP'den çatlak ses çıkması, sadece siyasi hamakatla izah edilemez.

     Bunun üzerine başlayan disiplin sürecinde Iğdır İl Teşkilatını da zorda bırakan müdahaleler, hem MHP yönetimine hem de Iğdır teşkilatına zarar vermiştir.

     Teşkilata bu kadar zararı dokunan ihtiraslı bir siyasetçiyle partisinin ve davasının selametinden başka derdi olmayan bir Ülkücü yazar arasında simetri gözetmenin "Ülküdaşlık"la telifi mümkün değildir.

      Sinan Oğan'ın herhangi bir açığını aramış da "Dış Politika'da Ben Yoktur" yazısını yazmış olsaydım:

     1- Mesela onun, tam bir Rus lobisi olan Valdai Kulübü'nün tek Türk üyesi olmasının ne anlama geldiğini sorardım.

     2- Onun Türkiye'deki 13 yıllık AKP hükümeti yüzünden kendi devletinin 50 yıllık dış politika rezervlerini ciddiye almazken, Moskova merkezli BDT üyesi Azerbaycan'daki 23 Yıllık Aliyev diktatörlüğünün emrine nasıl girdiğini sorardım.

     3-Türkiye'deki en köklü Azerbaycan derneği olan "Azerbaycan Kültür Derneği'nin" kaygılarını hiçe sayarak Aliyev'e neden bu kadar yaklaştığını ve ondan neden "madalya" aldığını sorardım.

     4- Akreditasyon konusunda son derecede katı olan Rus hariciyesinin Oğan'ı, 2011'deki toplantıda Putin'in karşısına neden ve nasıl oturttuğunu sorardım.

     Son söz: Turan Ülküsünün Türkiye'deki lokomotifi nasıl MHP liderliği ise Azerbaycan'daki eşi de Ebulfeyz Elçibey çizgisidir. Aliyev'e hala mesafeli duran "Azerbaycan Kültür Derneği" de bunu böyle düşünmektedir.

     Putin'in patronluğunda bir "Avrasya Konfederasyonu" ile bizim "Turan Ülkümüzü" birbirine karıştırmak, ABD dostu F. Gülen'in "Ilımlı İslam" projesine benzeyen bir oportünistliktir.

     İrfan sahibi olmak için Moskova'da doktora yapmaya, strateji enstitüsü kurmaya filan gerek yoktur.

     Mahalle kahvesindeki okey müptelaları bile "adam" olmaları halinde kendisinden 6 yaş büyük birine "Şükrücüğüm" diye hitap edilmeyeceğini ve "Alnıaçık" gibi bir soyadına "harami sidiği sıçratılamayacağını" iyi bilirler.

     Bizim "Putin'in Avrasya Pansumancısı"ndan öğreneceğimiz bir tababet bilgisi, merdiven altı lobicilerden alacağımız bir Turancılık dersi yoktur.

 


Ayrıca Sinan Oğan internethaber'e yeni bir açıklama yaptı.

Sinan Oğan'ın açıklaması şöyle:

İSTERDİM Kİ CİDDİYE ALINSIN

Öncelikle, isterdim ki, böylesi ciddi bir konu ciddiye alınsın, ciddi bir araştırma yapılsın, partimizin kurumsal kimliğine yakışır ciddi bir gerekçeler listesi hazırlansın.

NEYİN NE OLDUĞUNU ARAŞTIRMAMIŞLAR

Örneğin, bana gönderilen gerekçede Starzburg Üniversitesi'ndeki öğrencilerin yapmış olduğu konferans. Bu konferans, tek bir konferans, iki madde halinde yazılmış, birbirinden bağımsızmış gibi. Neyin ne olduğunu araştırmamışlar, birinde Fransızca var, diğerinde Türkçesi var.

KATILMADIĞIM KERMES İHRAÇ DOSYAMDA

İkincisi Fransa'da oradaki Türk dernekleri kermes düzenlemişler ve kermeste de toplumun katılımını sağlamak için gençlerden birisi internette bir afiş paylaşmış, afişte "Sinan Oğan da gelecek" yazıyor. Muhtemelen kermese katılımı artırmak için böyle bir şey yaptılar. 

İNSAN BİR ARARŞTIRIR

Fransa'da koskoca teşkilatımız var, insan bir araştırır. İnternette birisi bir afiş yayınlıyor, siz de o afişi alıyorsunuz sanki ben Fransa'da Mulhouse bölgesinde o kermese gitmişim gibi benim ihraç dosyama koyuyorsunuz.

GOOGLE'A SORSALAR GOOGLE SÖYLERDİ

Yani partimizin kurumsal kimliğini bu kadar basitleştirmemek lazım. İnsan bir araştırır, o tarihlerde ben Almanya'da insanlarımızı oy kullanmaya götüren konvoylar düzenliyordum. Google'a sorsalar Google söylerdi bu arkadaşlara.

FACEBOOK'TA PAYLAŞTIM ANINDA GÖREVDEN ALDILAR

Çok önemli bir şey daha söyleyeyim; Iğdır İl Teşkilatını görevden almalarının nedeni benim kararı Facebook'ta paylaşmam. Karar daha resmi olarak ellerine geçmeden benim Facebook'taki paylaşımım üzerine görevden alındılar, daha o saatte karar noterden postaya verilmemişti. 

YA BENİM FACEBOOK HESABIM ELE GEÇİRİLMİŞ OLSAYDI

Diyelim ki benim Facebook sayfamı biri ele geçirdi ve böyle bir şey yazdı. Bir partinin kurumsal kimliğini bu kadar basitleştirmemek lazım. Böyle bir şey olabilir mi, önce resmi kararın eline geçmesi beklenir, bir değerlendirme yapılır. Koca teşkilat bunun için görevden alınır mı. Bu işleri bu kadar ucuzlaştırmamak lazım, ciddi yapmak lazım. 

ZAYTUNG HABERİ GİBİ

Birisi Sinan Oğan kermese katılacak yazıyor, tak hemen ihraç dosyasına koyuyorlar bunu. Hakikaten zaytung haberi. Milliyetçi Hareket Partisi ciddi bir partidir, bu tür şeyler onun kurumsal kimliğine zarar verir.

BU TARTIŞMALAR BİR GÜN BİTECEK AMA...

Bu tartışmalar bir gün bitecek ama MHP'nin kurumsal kimliği devam edecek. O açıdan bu tartışmaları yaparken, bu işler olurken dahi MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verecek bu tür basit, ucuz hatalar yapmamak lazım. 

BU KADAR UYDURUK BİR DOSYA OLMAZ

Bu dosyayı hazırlayan, Merkez Disiplin Kurulu'ndaki arkadaşların biraz dizlerini kırıp, oturup çalışmaları lazım. Bu kadar uyduruk bir dosya olmaz.

ASLINDA TEMEL PROBLEM ARAŞTIRMA YAPILMAMASI

Aslında benimle ilgili en başından beri yaşanan süreçteki temel problem de budur. Birtakım dedikodular, kulaktan dolma bilgiler, onun bunun söyledikleri, hiçbir araştırmaya gerek görmeden malesef bu tür şeyler ciddiymiş gibi gündeme getirildi. Dedikodular istihbaratmış gibi algılandı, birtakım bilinçli yönlendirmeler ciddiye alındı ve bugün bu noktaya geldik.

Halbu ki en başından beri bu tür şeyler araştırılsaydı, bu tür işlerin üzerine ciddiyetle gidilseydi, muhataplar çağrılıp bunlar sorulsaydı, bugün bu noktada olmazdık.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Makam araçlarından vazgeçtiler15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:35
 • Devlet Bahçeli: ABD büyük bir bozgun yaşayacak15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:25
 • Katar'dan Türkiye'ye sürpriz ziyaret15 Ağustos 2018 Çarşamba 10:40
 • MHP'ye geçen vekilden ilk açıklama15 Ağustos 2018 Çarşamba 10:34
 • İYİ Parti'de peş peşe istifalar! 100 kişi birden istifa etti15 Ağustos 2018 Çarşamba 10:34
 • MHP kıyılar için harekete geçti15 Ağustos 2018 Çarşamba 10:15
 • İP'de bir istifa daha14 Ağustos 2018 Salı 21:04
 • AKŞENER'E ŞOK O VEKİL'DE MHP'YE GEÇTİ14 Ağustos 2018 Salı 18:40
 • İP'de bir şok istifa daha14 Ağustos 2018 Salı 18:33
 • Rusya'dan Türkiye için yeni hamle!14 Ağustos 2018 Salı 18:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.