MHP'den Sondakika Yeni Af Açıklaması

MHP'den Sondakika Yeni Af Açıklaması

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, coronavirüs tedbirlerine uyarak ceza indirimi teklifi hazırlandığını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, TBMM Adalet Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, MHP'nin 24 Eylül 2018'de TBMM Başkanlığına sunduğu ve kamuoyunda şartlı ceza indirimi olarak bilinen kanun teklifinin bulunduğunu hatırlatarak, söz konusu teklifle, bir kısım suçların infaz sürelerinde 5 yıllık maktu bir indirimin öngörüldüğünü ve bunun da bir af niteliğinde olmadığını söyledi.

CEZAEVİNDEKİ SIKINTILARIN SADECE MHP'NİN İNSİYATİFİYLE ÇÖZÜLEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİK

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ''Başından beri, cezaevlerinde mevcut sıkıntıların ortadan kaldırılması sadece MHP'nin inisiyatif almasıyla mümkün olamayacağını söyledik. Bu konuda Meclis'te birinci parti durumunda bulunan ve Cumhur İttifakı'nı birlikte oluşturduğumuz AK Parti ile bir anlayış birliğinin ve uzlaşma ortamının temin edilmesi halinde bir yasal düzenlemenin hayat bulabileceğini, süreç içerisinde birçok defa dile getirdik. Nitekim kanun teklifini verdiğimiz günden itibaren AK Parti ile bu hususta birçok defa fikir alışverişinde bulunmuş, verimli görüşmeler yapılmıştır.'' dedi.

AK PARTİ İLE MHP ARASINDA UZLAŞMA SONUCU TEKLİF HAZIRLANDI

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ''Yargı Stratejisi Vizyon Belgesi ortaya çıktıktan sonra yargıda reform niteliğini taşıyacak çalışmaların başlaması ve yargı paketlerinin Meclis'e gelmesiyle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Genel Başkanımız arasında oluşan fikir birliği çerçevesinde iki parti grubunun temsilcileri bir araya geldi. Toplumsal hassasiyetler ile milli manada müşterek kırmızı çizgiler göz önüne alınarak bir uzlaşma ortaya çıktı, Cumhur İttifakı olarak iki partinin de imzasıyla görüştüğümüz kanun teklifi Meclisimize sunuldu. Kalıcı ve geçici birtakım düzenlemeler getiren bu kanun teklifi, hiçbir şekilde bir af yasa teklifi değildir.'' dedi.

KANUN TEKLİFİ CORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ İÇERMEKTEDİR

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ''Bu kanun teklifiyle infaz kanununda, infaz süreleri kalıcı olarak yeniden düzenlenmekte. Bu oranlar istisnaları da sayılmak suretiyle genel manada 1/2'ye çekilmektedir. İnfaz kanunumuzda, son derece olumlu gördüğümüz, cezaevi koşullarını iyileştirecek, cezaların infazını ve bu noktadaki adalet kaygılarını ortadan kaldıracak önemli düzenlemelerin olduğunu tespit ettik. Bu noktada ceza kanununun kalıcı düzenlemeleri, Türkiye'de ileriye dönük olarak uygulanacak, infaz sistemimize katkıda sağlayacak düzenlemelerdir. Toplumsal hassasiyetler göz önünde bulundurularak hazırlanan ve koronavirüsle mücadele için gerekli tedbirleri de içeren kanun teklifi, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum