MHP’li Baki Şimşek Sınırda Bekletilen Muz Sorununu TBMM’ye Taşıdı

MHP’li Baki Şimşek Sınırda Bekletilen Muz Sorununu TBMM’ye Taşıdı

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, İran ve Irak sınır kapılarının kapatılmasından dolayı muz üreticilerinin mağdur olduğunu söyledi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Coronavirüs sebebiyle İran ve Irak sınır kapılarının kapatılmasından dolayı muz yüklü tırların bekletildiğini, bekleyen muzların bozulma sürecinin yaklaştığını, Ticaret Bakanlığının çözüm bulmadığı takdirde muz üreticisinin mağdur olacağını belirterek, çözüm önerilerini sundu.

MUZLAR İRAN VE IRAK SINIR KAPILARINDA BEKLEDİĞİNDEN BOZULABİLİR

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, ”Coronavirüs sebebiyle İran ve Irak’la olan kapılar kapatılmıştır ve Türkiye’den giden tırlar uzun kuyruklar oluşturmaktadır. Özellikle, Mersin Limanı’ndan ithal edilip İran’a ve Irak’a ihraç edilmek üzere gönderilen muz şu anda tırlarda bekletilmektedir. Dosya değiştirme metoduyla, karşıdan gelen, İran ve Irak’tan gelen tırların kafaları buradaki çekicileri yükleyip götürebilmektedir ama bu da günlük 5-6 aracı geçmemektedir. Bu muzların bozulma süreci artık yaklaşmıştır. Bunların, iç piyasaya sürüleceği şu anda konuşulmaktadır.” dedi.

MUZ ÜRETİCİSİNİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN ÇÖZÜM TEKLİFİ

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, ”Bununla ilgili çağrım Ticaret Bakanınadır: Hiç olmazsa, şu anda Türkiye’ye ithal edilmiş ürünlerin yurt dışına çıkışı bir an önce sağlanmalı ve iç piyasadaki çiftçiler mağdur edilmemelidir ya da bunlar iç piyasaya sürülecekse bunların üzerine vergiler konularak iç piyasaya sürülmelidir. Yoksa vergisiz olarak iç piyasaya sürülürse Türkiye’deki muz fiyatları şu anda yarıya düşecek ve üretici mağdur olacaktır.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.