MHP’li Esin Kara’dan Sözleşmeli Personelin Kadroya Alınması Teklifi

MHP’li Esin Kara’dan Sözleşmeli Personelin Kadroya Alınması Teklifi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde sözleşmeli çalışan personelin kadroya geçmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, TBMM Başkanlığı’na verdiği Devlet Tiyatroları Personeli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde sözleşmeli çalışan personellerin kadroya alınmasını istedi. Kara, kanun teklifi gerekçesinde sözleşmeli personellerin yeni yerlere gönderildiğinde sıkıntılar çıktığını ve sözleşmenin feshine gidildiğini anlatarak, personelin verimli çalışamadığını söyledi.

KANUN TEKLİFİNİN GENEL GEREKÇESİ

Devlet Tiyatrolarının daha kaliteli hizmet sunması ve nitelik bakımından bulundukları yere uygun olarak istihdam edilen personellerin sözleşme statüsünden çıkarılarak kadroya geçirilmesi Devlet Tiyatrosunun kültürel mirasa katkısı açısından oldukça önemlidir. Devlet Tiyatroları bünyesinde sözleşmeli kadrolarda görev yapan personeller ihtiyaç duyulan hallerde Müdürlük ve Genel Müdürlükler haricinde çalıştırılmaktadır. Sözleşmeli personeller bu görevlendirme neticesinde yeni görev yerlerine gitmezler ise sözleşme akitleri fesh olmaktadır.

Devlet Tiyatroları Personeli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde herhangi bir kadro karşılığı olmaksızın çalışanların; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’nca müştereken belirlenen memur kadrolarına atanmaları öngörülmektedir.

Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü’nde görev yapan sözleşmeli personel hakkında yayınlanan yönetmelik maddeleri kapsamında belirtilen tam zamanlı, kısmi zamanlı ve proje kapsamında çalıştırılacak personellerin tanımının netleştirilmesi, hangi personelin hangi kapsamda çalıştırılacağının belirlenmesi önem arz etmektedir. Genel Müdürlük tarafından ihtiyaç halinde personelin sözleşmede belirtilen görev yeri dışında da çalıştırılabilmesi, hizmet gereklerine istinaden başka ilde görevlendirilen personelin bu görevi kabul etmemesi halinde sözleşmesinin ayrıca bir ihtara gerek kalmaksızın tek taraflı olarak feshi ile ortaya çıkan sorunların hazırladığımız kanunun yürürlüğe girmesi halinde çözüleceğini öngörmekteyiz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.