MHP’li Kalaycı: Savunma Sanayinde Önemli Bir İvme Yakalandı

MHP’li Kalaycı: Savunma Sanayinde Önemli Bir İvme Yakalandı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Türkiye’nin Savunma Sanayinde önemli bir ivme yakaladığını söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığı Bütçe görüşmeleri yapılırken, yerel ve ulusal basının sorunlarını ve Konya Savunma Sanayi’ni gündeme getirdiği konuşmasında, ”Savunma ve havacılıkta Konya en fazla ihracat yapan iller arasında 5’inci, en fazla ihracat artışı yapan iller arasında 2’nci durumdadır. Yeni yapılan ASELSAN Silah Sistemleri tesisiyle Konya, savunma alanında önemli bir ivme yakalamıştır.” dedi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ BİR İVME YAKALANDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Konya, savunma ve havacılık sektöründe ihracatını 2018 yılında yüzde 30 artırarak 50 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. Savunma ve havacılıkta Konya en fazla ihracat yapan iller arasında 5’inci, en fazla ihracat artışı yapan iller arasında 2’nci durumdadır. Yeni yapılan ASELSAN Silah Sistemleri tesisiyle Konya, savunma alanında önemli bir ivme yakalamıştır. Bu vesileyle, bu önemli tesisin Konya’ya yapılmasında başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese, özellikle ASELSAN’a ve Konyalı sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Konya’nın savunma alanında itici gücü olan Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü bölgesinin potansiyeli çok önemli olup bu bölge, dünya markası av tüfeği üretimini ihmal etmeden çok kolay ve hızlı bir şeklide savunma sanayisine entegre olabilecek durumda olup MPT76 ve MPT55 üretimiyle entegre olmaya başlaması da sevindiricidir. Buradaki potansiyelin daha fazla değerlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

RTÜK YASASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Türk basını gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen bir yasaya ihtiyaç duymaktadır. Bu yasa teknolojik gelişmeler ve internet haberciliği de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Yaygın bölgesel ve yerel yayın yapan televizyon kanalları büyük bir borç yükü altında kalmıştır. Bu kuruluşlar desteklenmelidir. RTÜK yasası yeniden ele alınmalıdır” dedi.

YEREL BASIN DESTEKLENMELİDİR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Basın sektöründe vergi ve sigorta primlerinde indirim yapılmalıdır. Özellikle resmi ilanlara uygulanan KDV düşürülmeli, gazete kağıdı, gazete mürekkebi ve kalıp gibi ürünlerin gümrük vergilerinde kolaylık sağlanmalıdır. Basın kuruluşlarına kamu ve özel bankalar ile Hazine, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları aracılığıyla uygun koşullarda kredi desteği verilmelidir. Gazetecilerin yıpranma hakkından yararlanabilmeleri ancak basın kartı sahibi olmalarıyla mümkündür. Basın Kartı Komisyonu toplanarak daha fazla mağduriyetin önüne geçilmelidir. Yerel medyanın reklam pastasından aldıkları pay çok sınırlıdır, kamu reklamlarından yerel medyaya pay verilmesi yönünde bir düzenleme yapılmalıdır. Anadolu medyasının ciddi, basın ahlakına sahip, tarafsızlık ilkesine bağlı ve objektif bir yayın organı olarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri için özel destek programları uygulamaya konulmalıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.