MHP'li Karakaya: Şehir Hastanelerini Meclise taşıdı

MHP'li Karakaya: Şehir Hastanelerini Meclise taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, kamuoyunun cevabını merak ettiği “Şehir Hastaneleri” ile ilgili tüm soruları Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

29 İLDE ŞEHİR HASTANESİ…

“Şehir Hastaneleri” Türkiye’de halkın sıkça duymaya başladığı yeni bir kavram. Bürokratik hazırlığı 2005’e dayanan, ilk olarak 2013 yılında fiziki projesine başlanan çalışmayla farklı illerde 29 Şehir Hastanesi kuruluyor. Bu sayının artması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 20 Ekim 2016’da iki hastane projesinin dış finansmanla ilgili törendeki konuşmasında “14 yıllık hayalim” dediği Şehir Hastaneleri, kimi illerde hizmet vermeye başladı.

KARAKAYA, BAŞBAKAN YILDIRIM’A SORDU

Tüm yapıyı etkileyecek olan sağlık sektöründeki bu yeni model, bazı çevrelere göre “Klasik hastane tarzından otel konforuna geçiş” olarak yorumlanırken bazı çevrelerde ise başta kamu yararı olmak üzere birçok açıdan sorgulanıyor. Bu sebeple MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Şehir Hastaneleri”ni Meclis gündemine taşıdı. Karakaya, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması talebiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

DEVLET HASTANELERİ KAPATILACAK MI?

İşte o sorular:

“Toplam projelerde kamunun, yatırım tutarı içindeki payı yüzde kaçtır? Toplam projelerde özel sektörü temsilen kaç firma bulunmaktadır? Şehir Hastaneleri’nin tamamını özel sektör mü işletecektir, işletme süresi kaç yıl olacaktır? Projeler için yapılan borçlanma tutarı ne kadardır? Hazine bu tutarın ne kadarına garantör olmuştur? Projelerin konumlandırıldığı araziler kime, kimlere aittir? Bahse konu araziler kamuya aitse, ücretsiz mi verilmiştir? Şehir Hastaneleri’nin açıldığı yerlerde, mevcut kamu hastaneleri kapatılacak mıdır, yoksa hizmete devam edecek midir?”

ÖDENECEK KİRA, YATIRIM TUTARININ YÜZDE KAÇIDIR?

Mevlüt Karakaya’nın önergesindeki sorular şöyle devam ediyor:

 “Mevcut kamu hastaneleri kapatılacaksa eğer; sahip olduğu araç-gereç ve ekipmanları, teknik cihaz ve donanımları ne yapılacaktır? Sahip olunan kadrolu, sözleşmeli personelin durumu ve bunların tümünün sosyal hakları ne olacaktır? Şehir Hastaneleri’nin her birinin toplam maliyeti ve bu hastanelere ödenecek yıllık ve toplam kira bedelleri ne kadardır, toplamda ödenecek kira bedelleri yatırım tutarının yüzde kaçıdır? Şehir Hastaneleri’ni işleten firmalara vergi ve harçlardan muafiyet sağlanacak mıdır?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum