MHP'li Karakaya sordu ÖSYM adım attı

MHP'li Karakaya sordu ÖSYM adım attı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın Meclis gündemine taşıdığı, akademik kadroların önündeki YDS’de karşılaşılan zorlukların aşılması için bazı önemli adımlar atıldığı bildirildi.

KARAKAYA ŞİKAYETLERİ GÜNDEME GETİRDİ

Karakaya, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde; yüksek lisans, doktora, doçentlik başvurularında yükseköğretim kurumlarında düzenlenen yabancı dil sınavlarının ‘kasıtlı olarak zorlaştırıldığı’, diğer taraftan ‘ahlaki olmayan yollarla bazılarına akademik kadrolara atanmada rekabet avantajı sağlandığı’ yönündeki şikayetleri gündeme getirmişti.

BAKAN İSMET YILMAZ YANITLADI

Karakaya’nın önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz cevap gönderdi.  Yılmaz, Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın Bakanlığa gönderdiği konuya ilişkin açıklamasına yer verdiği cevapta; “Sorunun ilgili kurumlarla incelendiği, araştırıldığı ve gerektiğinde hukuki yollara başvurulmakta olduğu” bilgisini paylaştı. Yılmaz, ÖSYM’nin “YDS sınav süresinin 150 dakikadan 180 dakikaya çıkarıldığı, pek çok kolaylıklar sağlayan Elektronik Yabancı Dil Sınavı’nın (e-YDS) uygulanmaya başlandığı” şeklindeki bilgisine de yer verdi.

SAYISI ARTACAK VE YAYGINLAŞTIRILACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’ya gönderdiği cevap içeriğinde bazı yeni düzenlemeler yapılacağına işaret ediliyor. Buna göre; sınava gereksinim duyanlara daha çok sınava girme imkanı sunmak için e-YDS uygulama sayısı artırılacak ve ülke çapında yaygınlaştırılacak. Ayrıca; sınava gereksinim duyan kişilere sunulan alternatifleri çoğaltmak için eşdeğerlik verilen sınav sayısını artırmak amacıyla da çalışmalar yapılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.