MHP’li Mevlüt Karakaya Üreticiye Tercüman Oldu!

MHP’li Mevlüt Karakaya Üreticiye Tercüman Oldu!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Adana’da afetten zarar gören üreticilere destek verilmesi ve ayrıca buğday fiyatlarının ivedilikle açıklanması çağrısı yaptı.

“Başbakan değişti, yarın Kabine değişecek, tam da hasat zamanına denk geldi. Ama Devlette devamlılık esastır. Bu vesileyle Çukurova’dan çiftçilerimizin adına çağrıda bulunuyorum. Üreticiyi bekletmeyinAfet zararlarının mutlaka karşılanması lazım.Buğday fiyatlarını geciktirmeyin, ivedilikle açıklayın. Hem de iyi bir fiyat açıklayın. Çiftçiye mutlaka kulak verin. Üreticinin yüzü gülmeden bu milletin yüzü gülmez.”

 

MHP İL BAŞKANI YUSUF BAŞ’LA BİRLİKTE

Karakaya, MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş ile birlikte, geçtiğimiz günlerde meydana gelen şiddetli yağmur ve dolu yağışı sebebiyle ürünleri zarar gören çiftçileri ziyaret etti, onlardan bilgi aldı. Bazı İl Divan Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu inceleme gezisinde Karakaya, narenciye bahçelerinin yanı sıra, ekili tarım arazilerindeki mısır, buğday gibi ürünlerde büyük zararlar meydana geldiğini gözlemledi. Bir çok bölgede, özellikle buğdayda yüzde 85-90 oranında kayıp bulunduğunu bizzat gören Karakaya, üreticileri teselli etti.

BUNUN ADI DOĞAL AFET!

Karakaya “Geçtiğimiz günlerde bu bölgede şiddetli yağmur ve dolunun verdiği zararlar büyük boyutlarda. Bunun adı doğal afettir. Üzüntü verici bir durum. Bu doğal afetin yol açtığı zararların tazmin edilmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığı’nın ivedilikle soruna çare üretmesi lazım. Çiftçinin boynu bükük kalmamalı” dedi.

ÜRETİCİ DERTLİ

Kendisi de çiftçi çocuğu olan ve biçerdöver kullandığı da bilinen Mevlüt Karakaya, başakları zarar görmeyen bir tarlada ise hasat yaptı. Karakaya’nın biçerdöver direksiyonunda duyduğu keyif, fiyatın erken açıklanmasını isteyen üreticilerin şikayetleriyle üzüntüye dönüştü. Bir çiftçi “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yine gidip tüccara boğulacağız. Fiyatın en geç 15 mayıs’ta açıklanması gerekiyor ama Tarım Bakanı ilgilenmiyor” diye konuştu.

BİZ, 8 MAYIS’I GEÇİRMEZDİK

Mevlüt Karakaya ise; “MHP’nin iktidarda olduğu dönemde Tarım Bakanlığı bizdeydi ve ben de TMO Genel Müdürü idim. Biz, fiyat teklifi için 8 Mayıs’ı geçirmezdik; Bakanlar Kurulu da en geç 15-20 Mayıs’ta fiyat açıklardı” ifadesini kullandı.

TMO, HALEN BUĞDAY SATIYOR

Karakaya şöyle devam etti:

“Şu anda; Çukurova bölgesinde hasat başladı, çiftçi fiyat bekliyor ama öbür taraftan TMO halen buğday satışlarına devam ediyor. Bizim dönemde ise daha hasada girilmeden satışları durduruyorduk. Bir taraftan hasada girilirken, diğer taraftan Ofis piyasaya satış yaparsa buğday fiyatları düşer ve üretici zarar eder. İkincisi; TMO’nun alım merkezlerini çok erkenden hazır tutuyorduk. Yani Ofis açık, fiyat belli. Böylece piyasayı üretici lehine düzenlemiş oluyorduk.”

tarim.mhp-(1).jpg

BEKLEMENİN ANLAMI YOK

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya “Başbakan değişti, yarın Kabine değişecek, tam da hasat zamanına denk geldi. Ama Devlette devamlılık esastır. Bu vesileyle Çukurova’dan çiftçilerimizin adına çağrıda bulunuyorum. Üreticiyi bekletmeyin. Afet zararlarının mutlaka karşılanması lazım. Buğday fiyatlarını geciktirmeyin, ivedilikle açıklayın. Hem de iyi bir fiyat açıklayın. Çiftçiye mutlaka kulak verin. Üreticinin yüzü gülmeden bu milletin yüzü gülmez.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.