MHP’li Mevlüt Karakaya’dan kanatlı sektör uyarısı

MHP’li Mevlüt Karakaya’dan kanatlı sektör uyarısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, yüz binlerce insanın iş kapısı olan kanatlı sektöründeki sorunları Meclis gündemine taşıdı.

TEHLİKE SINIRINA DAYANDI

Ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip kanatlı sektöründe üretimin gerilemesi, ihracattaki düşüşün yüzde 30’a dayanması üzerine MHP harekete geçti. Yüz binleri ilgilendiren sorunu Meclis’e taşıyan MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Karakaya, aynı konuda Mayıs ayında Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergeye verilen cevapta, alındığı belirtilen tedbirlere rağmen sektörde iyileşme olmadığını, özellikle ihracattaki gerilemenin tehlike arz eden bir sınıra ulaştığına dikkat çekti.

İŞTE KRİZİN GÖSTERGELERİ…

TZOB’nin geçen hafta açıkladığı verilerin sektördeki üreticilerin endişelerini doğrular mahiyette olduğunu belirten Karakaya, önergesinde şu bilgilere yer verdi:

“Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla kanatlı eti ve ürünleri üretimi yüzde 1,8; ihracatı ise yüzde 27,6 gerilemiştir. 2015-2016 yıllarının ilk sekiz aylarını temel alan karşılaştırmaya göre; kanatlı eti ve ürünlerinde ihracat  311,2 milyon Dolardan 225,2 milyon Dolara; yumurtada 186,6 milyon Dolardan 160,5 milyon Dolara inmiştir. Yumurta ve ürünlerinde yüzde 14; kanatlı eti ve ürünlerinde ise yüzde 27,6 gerileme yaşanmıştır.”

YENİ İHRACAT STRATEJİSİ GELİŞTİRİLMELİ

Karakaya şöyle devam etti:

“Yüz binlerce insana iş ve aş kapısı olan, ülkemize yüz milyonlarca Dolar döviz girdisi sağlayan kanatlı sektörünün sorunları çözüm beklemektedir. Sektörün sorunları çözüldüğünde üretim, istihdam ve ihracatımız artacaktır. Milli ekonomimizin zarar görmemesi ve kanatlı sektördeki mağduriyetlerin giderilmesi için ivedi olarak önlemler alınmalı ve yeni bir ihracat stratejisi geliştirilmelidir.”

BAKAN FARUK ÇELİK’E YÖNELTİLEN SORULAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e şu soruları yöneltti:

“Kanatlı sektöründe et ve et ürünleri, yumurta ve yumurta ürünlerinin ihracatının

artırılması konusunda bir çalışma var mıdır? Özelde kanatlı sektöründe üretilen ürünlerin, genelde ise tarımsal ürünlerin ihracatının artırılması hususunda hangi çalışmalar yapılmaktadır?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.