• BIST 101.729
 • Altın 225,939
 • Dolar 5,3025
 • Euro 5,9989
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C
 • Yozgat -3 °C
 • İzmir 6 °C
 • Adana 7 °C
 • Bursa -2 °C

MHP'li Öztürk: Hukuk fakültelerinin eğitim öğretim sistemi yetersiz

MHP'li Öztürk: Hukuk fakültelerinin eğitim öğretim sistemi yetersiz
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, "MHP olarak, hakim ve savcıların eğitiminin yetersizliği değil genel olarak hukuk fakültelerinin eğitim sisteminin yetersiz olduğu kanaatindeyiz.

Bu sebeple hukuk  eğitiminde acilen köklü değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, yeni adli yılın önceki yıllardan  farklı ve yeni sorunlarla açıldığını savundu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından terör örgütünün yargı  yapılanmasındaki kapsamının ortaya çıkmaya başladığını,Türk yargı sisteminin  neredeyse ele geçirdiğinin görüldüğünü ifade eden Öztürk, 4 bin 521 hakim ve  savcı hakkında işlem yapıldığını, hakim ve savcı sayısının 11 bin 372 olduğu  düşünüldüğünde, yargıdaki örgüt yapılanmasının boyutunun da anlaşılacağını  kaydetti.

Öztürk, iradesini cemaat yapılanmasına terk etmiş hakim ve savcılardan  adil karar vermelerini beklemenin safdillik olacağını ifade etti.

Görevden uzaklaştırılan hakim ve savcıların yerine atanan genç hakim  ve savcıların tecrübesizliklerinin, adalet arayışındaki vatandaşlar için ciddi  buhrana sebep olmayacağını ümit ettiklerini belirten Öztürk, "Zira yargı boşluk  kaldıramaz." ifadesini kullandı.

Öztürk, yargı sisteminin problemlerinin geçmişten bugüne kartopu gibi  sürekli arttığını, bir kısım iyileştirmelerin günü kurtarmaya yettiğini ancak  kalıcı çözüm olamadığını ileri sürdü.

YARGININ BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞI

Yargının adil davranabilmesi için gerekli unsurların başında yargı  bağımsızlığının ve tarafsızlığının geldiğini vurgulayan Öztürk, bağımsız ve  tarafsız olmayan yargı mekanizmasından adil karar beklemenin mümkün olmadığına  dikkati çekti.

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı denilince ilk olarak akla  kuvvetler ayrımı ilkesinin kabul edilmesinin geldiğini belirten Öztürk, şöyle  devam etti:

"Yargı erkinin, siyasal iktidar ve yasama organı dışında kalan diğer  güç odaklarının etkisinden de kurtarılması gereklidir. Bu bağlamda, 15 Temmuz  darbe girişimi sonrasında görülen, yargıya, tarikat-cemaat yapılanmasının hakim  olması en güzel örnek olarak hala hafızalarda tazeliğini muhafaza etmektedir.  Buna engel olmak için geçmişten ders almak, gelecekte de benzer yapılanmaların  yargıya hakim olmasına engel olacaktır.

Bağımsızlığı hususunda ciddi endişe bulunan bir yargıdan adil kararlar  ile kişi hak ve özgürlüklerinin güvencesi olacağını beklemek mümkün değildir.  Devletin temeli olarak kabul ettiğimiz adaletin sağlanamaması, devletin bekası  bakımından da ciddi endişe yaratacaktır. Yargı bağımsızlığının olmadığı yerde,  hukuk devleti ilkesinden bahsetmek mümkün değildir."

HAKİM VE SAVCILARIN LİYAKATI

Hakim ve savcıların liyakatıyla ilgili problemin temelinde, hukuk  eğitiminin yattığını ifade eden Öztürk, "Biz MHP olarak, hakim ve savcıların  eğitiminin yetersizliği değil, genel olarak hukuk fakültelerinin eğitim  sisteminin yetersiz olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple hukuk eğitiminde acilen  köklü değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.

Hukuk fakültesi diplomasına sahip olanların, merkezi bir sınava tabi  tutulmaları  ve başarılı olanların hukukçu sıfatı ile mesleğe kabul edilmesi  gerektiğini vurgulayan Öztürk, hukukçuların mesleki tecrübe kazandıkça alacakları  davaların kapsamının genişletilebileceğini aktardı.

Hakimlik ve savcılık sınavlarında, hukuk fakültesi müfredatının  genelinin değerlendirilmesi gereğine işaret eden Öztürk, Türkiye Adalet  Akademisi'nin, alanında yetkinliği hususunda genel kabul gören öğretim üyeleri  ile yüksek yargıda görev yapan üyelerin ders verdiği bir kurum olarak  yapılandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Meslek içi eğitimlerde başarısız olan hakim ve savcılara müeyyide  uygulanması yoluna gidilebileceğini belirten Öztürk, hakimlik ve savcılık  mesleğini icra edecek kişilerin, mali açıdan sıkıntı yaşamaması için gerekli mali  desteğin yapılmasının önemine değindi. Öztürk, hukuk fakültesi öğretim üyelerinin  durumunun da hakim ve savcılara paralel olması yolunda adımlar atılmasını önerdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.