MHP’Lİ ÖZTÜRK TAŞERONA KADROYU SORDU

MHP’Lİ ÖZTÜRK TAŞERONA KADROYU SORDU

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk’ün, Başbakan Binali Yıldırım’a sorduğu ‘taşeron işçilere neden hala kadro verilmediği’ sordu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından kurulan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kabinede Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev aldığı 64’üncü Hükümetin seçim vaatlerinde bulunan “Kamuda alt lşverenlerce (Taşeronlarca) çalıştırılan işçilerin kadroya alınması” sözünü yazılı bir soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

MHP’li Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplanmasını talep ettiği soru önergesinde taşeron işçilerin aylardır avutulduğuna dikkat çekerek 3 ayda yüzde 99,9’u tamamlanan çalışmaların yüzde 0,01’lik kısmının 7 aydır neden tamamlanamadığını sordu.

Öztürk önergesinde şu tespit ve sorulara yer verdi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından kurulan 64’üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından vaat ve taahhüt edilen ‘’Kamu İdarelerinin tamamımda alt işverenlerce (taşeronlarca) çalıştırılan yaklaşık 720 bin işçinin kamuda kadroya alınması" hususunda, 65’inci Hükümet tarafından yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır, varsa bu çalışmalar hangi aşamadadır? 64’üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Mart 2016 Salı günü yapılan gurup toplantısında "hem asli işlerde hem de yardımcı işlerde çalışan tüm taşeron işçilerimizi kamuya alacağız. Dışarıda kalan tek bir taşeron işçi olmayacak" şeklindeki beyan ve taahhüdüne karşılık, o günden bu yana geçen 10 aylık süre zarfında, Taşeron işçilere kamuda kadro verilmesine ilişkin olarak herhangi bir gelişme olmamasının sebebi nedir? 64’üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun 18 Mayıs 2016 tarihinde basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna yaptığı "taşeron işçilerin kadroya alınması süreci yüzde 99,9 oranında tamamlanmıştır" şeklindeki açık beyan ve taahhüdün üzerinden 7 aylık bir süre geçmesine rağmen, taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinin eksik kalan yüzde 0,01 oranındaki kısmı neden giderilememiş, taşeron işçilerin kadroya alınması süreci neden başlatılmamıştır?”

 BAŞBAKAN DA BAKAN DA CEVAPLAYAMADI

 Öztürk’ün Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle sunduğu soru önergesini, Başbakanlık makamı Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yönlendirdi. Bakan Ağbal ise sorulan sorulara “Çalışmalar devam etmektedir” şeklinde yanıt vermekle yetindi.

Bakan Ağbal’ın Öztürk’ün soru önergesine verdiği cevap şu şekilde:

“Mersin Milletvekili Oktay Öztürk’ün Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a yönelttiği ancak Başbakanlık makamının koordinatörlüğümde cevap verilmesini tensip ettiği soru önergesinde yer alan hususlar aşağıda değerlendirilmiştir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik yasal düzenleme çalışmaları devam etmektedir”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.