MHP'li Ruhi Ersoy MHP’yi Temsilen Macaristan'da...

MHP'li Ruhi Ersoy MHP’yi Temsilen Macaristan'da...

MHP MYK Üyesi ve Osmaniye Milletvekili Doç.Dr.Ruhi Ersoy, TBMM Türkiye - Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyelerinden oluşan heyetle 11 Kasım 2016 tarihine kadar Macaristan’da olacak.

Türkiye – Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeleri Ankara Esenboğa Havalimanından önce İstanbul’a oradan Macaristan’a hareket edecek. 

7 Kasım günü 8bu gün), Macaristan Parlamentosuna hareket edecek heyet, Macaristan Parlamento Başkanı Mr László KÖVÉR ile görüştükten sonra Adalet Komisyonu Başkanı György RUBOVSZKY ile bir araya gelecek.

Saat 12:00’da Macaristan – Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Gábor VONA’nın heyet onuruna vereceği yemeğe katılacak olan heyet, yemeğin ardından parlamento gezisi yapacak daha sonra Eastward Açılımı Dışişleri Devlet Sekreteri Zsolt CSUTORA ile bir görüşme yapacak. Görüşmenin ardından Budapeşte’de şehir turu yapacak olan heyet Büyükelçi Sakir FAKILI’nın heyet onuruna vereceği resepsiyona katılacak.

Dostluk Gurubu heyeti, 8 Kasım sabahı Zigetvar’a hareket ederek rehber eşliğinde sırasıyla, Türk – Macar Dostluk Parkı, Sultan Süleyman Cami, Szőlőhegy kazı alanı, Turbék Kilise’sini ziyaret ederek Péç Belediye Başkanı Zsolt PÁVA tarafından verilecek öğle yemeğe katılacak. 

Dostluk Grubu heyeti daha sonra Péç şehrinde, Gázi Kászim Pasa Camii, Yakováli Haszan Pasa Camii, Ibrahim Pecsevi heykeli, Tomb of Idrisz Baba, Well of Idrisz Baba ve Mohaç’ı ziyaret ederek Budapeşte’ye dönecek.

9 Kasım günü Büyükelçilik tarafından organize edilen programa katılacak olan Türkiye – Macaristan Dostluk Grubu heyeti, 10 Kasım akşamı Türkiye’ye hareket edecek.

Heyette, İsmail AYDIN (Türkiye – Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AKP Bursa Milletvekili), Ruhi ERSOY (Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi, MHP Osmaniye Milletvekili), Yusuf BAŞER (Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi, AKP Yozgat Milletvekili), Fuat KÖKTAŞ  (Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Saymanı, AKP Samsun Milletvekili), Şenal SARIHAN (Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi, CHP Ankara Milletvekili) ve TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Görevlisi Hande DENERİ yer alacak.

Ziyaret programını değerlendiren Ersoy, kısa bir süre önce Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak başkanlığındaki bir heyetle Macaristan ve Romanya’ya yaptıkları ziyaretlerin verimli geçtiğini, kültür coğrafyamızda bu tür programların önemli olduğunu söyledi. Ersoy, resmi görüşmelerin yanında ecdadımızın hatıralarını, izlerini görerek gururlanıyoruz, fakat bir taraftan da hüzünlenmeden edemiyoruz dedi. Ersoy, sömürge zihniyetine karşı hoşgörü ve anlayışı ile yüzlerce yıl hüküm sürmüş ecdadımızın kültür coğrafyamızdaki varlığının ve hatıralarının sonsuza dek yaşaması için parlamentolar arası ilişkilerin önemli olduğunu belirtti.

haberiniz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.