MHP'li Ruhsar Demirel: Osmanlı içerisinden kocaman bir cumhuriyet çıkmıştır

MHP'li Ruhsar Demirel: Osmanlı içerisinden kocaman bir cumhuriyet çıkmıştır

MHP Genel Başkan Yardımcısı Demirel: "Vakti zamanında hasta adam dedikleri Osmanlı, içerisinden bir cumhuriyet çıkarmıştır. Onlara kalsa hasta adamdı. Ama içerisinden kocaman bir cumhuriyet çıkmıştır"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, "Vakti zamanında hasta adam dedikleri Osmanlı, içerisinden bir cumhuriyet çıkarmıştır. Onlara kalsa hasta adamdı. Ama içerisinden kocaman bir cumhuriyet çıkmıştır." dedi.

MHP Bolu İl Başkanlığınca düzenlenen programda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirel, Hollanda konusunda düşüncelerinin net olduğunu, Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkisini haiz her kişinin şahsına yapılan hareketin, devlete yapıldığını ve dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın her Türk vatandaşına yapılan hareketi de bir o kadar şiddetle kınadıklarını söyledi.

Hollanda'da köpek tarafından bacağından ısırılanın, itilip kakılanın vatandaş olduğunu hatırlatan Demirel, "Sayın bakana yapılan hareket de var. Bunların hepsi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yapılmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olaya şahıs, parti bazından değil, bütüncül olarak bakar. Türk milletine yapılan böyle bir şeyi şiddetle kınıyoruz." diye konuştu.

Demirel, 1960 yılı itibariyle Türkiye'den Avrupa'ya gidenlerden 4'üncü kuşağın orada yaşadığını ifade ederek, "Onlar o toplumun ekonomisinde, siyasetinde her yerinde varlar. Şu anda Türkiye'den gitmiş yüzden fazla milletvekili var Avrupa'da. Dolayısıyla bütün bunlar Avrupa'nın, hala Türkiye ve Müslümana bakışı için hiç kabul edilemeyecek hareketler. Parti olarak tutumumuz nettir.  Türkiye'ye yapılan, herhangi bir Türk vatandaşına yapılan hiçbir şeyi kabul etmeyiz." ifadesini kullandı. 

- "Bu sefer bakalım monarklar ne yapacak"

Türkiye'deki sistem değişikliğinin Avrupayı ne kadar rahatsız ettiğinin her haliyle görüldüğünü vurgulayan Demirel, şunları kaydetti:

"Vakti zamanında hasta adam dedikleri Osmanlı, içerisinden bir cumhuriyet çıkarmıştır. Onlara kalsa hasta adamdı. Ama içerisinden kocaman bir cumhuriyet çıkmıştır. Onlar Türkiye'nin hayrına, Türk milletinin bütünlüğüne, devletin devamına olan her durumda zaten olumsuz yaftalamalar yapıyorlar. O dönemde de Osmanlı, içerisinden cumhuriyeti çıkartırken çarlığı yıkmıştı. Bu sefer bakalım monarklar ne yapacaklar göreceğiz hep beraber. Haksızlıkları bile Türkiye'deki bazı kararsız kesimlerin karar vermesine vesile olur diye umuyorum. Çünkü güçlü bir Türkiyeyi çok da arzu etmediklerini, değil yıllar, yüz yıllardır hepimiz biliyoruz." 

Demirel, 15 Temmuz felaketinin Türkiye'de milletin olayları biraz daha net görmesine, birleşmesine, uzlaşmasına ve millet adına yapılan işlerin takdir edilmesine de vesile olduğunu belirterek, sözlerini, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'nin güçlü bir yürütme erkiyle tekrar yönetim sisteminin dizayn edilmesi sonucunu getirecek. Bundan rahatsız olanların niye olacağı ve olmaya da devam edeceği aşikardır." diye tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.