MHP'li Saffet Sancaklı'dan dikkat çeken uyarı!

MHP'li Saffet Sancaklı'dan dikkat çeken uyarı!

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Türkiye’nin etrafı ateş çemberiyken beka mücadelesi verilirken futbol üzerinden terör ortamı oluşturulmak istendiğini söyledi.

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hafta sonu yapılacak derbiler öncesinde gerginliğin bilinçli olarak arttırıldığını, demremde bile üç puan kavgası yapılarak ortalığın karıştırılmak istendiğini, Türkiye’nin etrafı ateş çemberiyken beka mücadelesi verilirken futbol üzerinden terör ortamı oluşturulmak istendiğini ve hassas dönemlerden geçilirken rekabetin bir yana bırakılarak bütünleşilmesi gerektiğini söyledi.

HAFTA SONU OYNANACAK DERBİ MAÇLARI İÇİN SUKUNET ÇAĞRISI

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Hafta sonu oynanacak olan 2 tane derbi maçı var, onunla ilgili bir sükûnet ve sağduyu çağrısı yapmak istiyorum buradan bütün futbolseverlere. Çünkü birileri bu işi fazla kaşımaya başladı; bilerek, bilmeyerek alet olanlar da var. Ülkemizin bu zor günler geçirdiği dönemde futbolun ve sporun ne manaya geldiğini bize unutturmaya çalışıp başka mecralara çekmek isteyenler var. O yüzden buradan büyük Türk Milletine ve spor camiasına, futbol camiasına hafta sonuyla ilgili bir sükûnet çağrısı yapmak istiyorum.” dedi.

VERİLEN DEMEÇLERLE GERGİNLİK POMPALANIYOR

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Bizler sporun ve futbolun ne manaya geldiğini kavramaktan uzaklaştık. Aslında biliyoruz ne olduğunu da ama atmosfer ve bu gelişen olaylar öyle bir hâle geldi ki, biz sporu ve futbolu tamamen mecrasından uzaklaştırdık. Spor ve futbol, insanları bir araya getiren, kaynaştıran, eğiten, bütünleştiren, güzel duygular yaşatan, içinde estetik ve her türlü güzellikleri olan bir sanattır, bir kültürdür. Şimdi, bunu bizim böyle algılamamız gerekiyorken biz konuyu başka taraflara götürdük, bunda da yöneticilerin demeçlerinin, futbol yorumcularının, teknik direktörlerin, futbolcuların, biz siyasilerin -hepimizin- biraz payı var.” dedi.

REKABETTE HERKES BİRBİRİNE SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDADIR

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Tabii, sporda rekabet var fakat sadece rekabet yok. Neden yok? Siz tek başına bir ligde oynarsanız eğer rakipleriniz olmazsa rekabet yapamazsınız. Aslında, bu futbol ligi ve bu futbol bir iş birliğidir. Rekabet var evet, doğru ama rekabetin yanında bir iş birliği vardır. Nasıl? Bir tarafla yapmak zorundasın bunu, taraflarla yapmak zorundasın ki rekabet olsun. Yani, bugün eğer karşı taraf yoksa futbolda, siz de yoksunuz; tek başına bir ligde oynayamazsınız. Demek ki diğer kulüpleri de yaşatmamız ve bunlara da saygı göstermemiz ve beraber rekabet etmemiz gerekiyor. Bugün düşünün ki futbol kulüplerini birbirlerine düşman etmek isteyenler, halkı sokağa dökmek isteyenler, bu konuda, şunu bize unutturuyorlar. Bugün Galatasaray olmazsa o ligde Fenerbahçe ne yapacak, Fenerbahçe olmazsa Beşiktaş ne yapacak, Beşiktaş olmazsa Trabzon ne yapacak? Böyle bir lig düşünebiliyor musunuz? O zaman demek ki, bütün bunlar bizim olmazsa olmazlarımız. O yüzden de paydaşlarımıza, rakiplerimize biz saygı göstermek zorundayız.” dedi.

TÜRK FUTBOLUNDA ADALET VE HAKKANİYET DUYGUSU SARSILDI

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Spor, futbol, aynı zamanda kuralları olan, içinde adalet ve hakkaniyet barındıran eğlendirici bir oyundur. Tarifi böyle yapılıyor. İşte, Türkiye’de bu sarsıldı. Hem kamuoyu hem demeçler hem hepimizin ortak hareketleriyle bu adalet duygusu bizde sarsıldı. Yani ligin adaletli oynanmadığı, birilerinin kayrıldığı şeklinde kamuoyunda bir atmosfer… Doğruluk payı olanlar da var tabii; bu adaleti ve hakkaniyeti bozan, bozmak isteyen, bunun için çaba gösteren belli gruplar da var. E bunu gören halk, bunu gören taraftarlar bu sefer diyor ki: “Bu lig hakkaniyetli oynanmıyor, adaletli oynanmıyor.” Bu sefer karşı tarafa husumet ve düşmanlık oluşuyor. E peki, biz futbolu tarif ettik, sporu tarif ettik, bir eğlence olduğunu, bir sanat olduğunu söyledik; eğer bunu düşmanlık aracı olarak kullanacaksak bunun adı “spor” olmuyor, “futbol” olmuyor; keyif almıyorsak, seyrederken zevk almıyorsak bunun adı “spor” olmuyor.” dedi.

HASSAS DÖNEMLERDE REKABET BİR YANA BÜTÜNLEŞMEMİZ GEREKİR

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Biliyorsunuz, evde anne baba var, çocuklar var; baba başka takımı tutuyor, anne başka takımı tutuyor, çocuklar başka takımı tutuyor. Maç seyrediliyor, eğleniyorlar, birbirlerini kızdırıyorlar, güzel bir zaman geçiriyorlar ama biz bundan uzaklaştık. Burada buna parmak istiyorum. Bütün kulüpler bizimdir. Hassas günler geçirdiğimiz bu dönemde hangi takımı tutarsak tutalım, biz spor yoluyla bütünleşip tekrar birlikte ortak hareket edebiliriz. Zaten sporun ve futbolun evrensel felsefesi de budur. Şimdi, bir örnek vereyim: Elâzığ Malatya depreminden hemen sonra -tahmin ediyorum 3’üncü gün olması lazım- Malatyaspor-Trabzonspor maçı vardı. Federasyon da doğal olarak maçı erteledi. Neden erteledi? Enkazın altında insanlar var, Türkiye seferber olmuş, ülke seferber olmuş, hava soğuk; o insanları, canlı insanları kurtarmaya çalışıyoruz, ölülerimizi çıkarıp defnetmeye çalışıyoruz. Federasyon da maçı erteledi. Kıyamet koptu Türkiye’de “Bu maç niye ertelendi?” O kulüp demeç veriyor, öbürü demeç veriyor: 3 puan alacaktık, 5 puan verecektik, şampiyon olacaktık.” dedi.

DEPREMDE ENKAZ ALTINDA İNSANLAR VARKEN 3 PUAN KAVGASI YAPILDI

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Anlatmak istediğim şu: Enkazın altında yüzlerce insanımız var, ölülerimiz var, canlı çıkarmaya çalıştıklarımız var; burada 3 puanı, şampiyonluğu konuşuyorlar. Lanet olsun o 3 puan da o şampiyonluk da. Yani biz insani değerlerimizi kaybetmeye başladık. İşte, burada biraz daha yaşça büyük ağabeylerimiz var; eskiden ortak seyrediliyordu maçlar, tribün ayrımı da yoktu, hep beraber maç seyredilip gidiliyordu. Şimdi, gelinen noktada ise büyük bir kaos var. Hafta sonundan tedirgin olmayan kimse var mı? Benim burnuma kötü kokular geliyor, onun için bu konuşmayı yapmak istedim.” dedi.

TÜRKİYE BEKA MÜCADELESİ VERİRKEN FUTBOL TERÖRÜYLE KARIŞIKLIK İSTENİYOR

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, ”Birileri kaşıyor, bilerek kaşıyanlar var ama büyük bölümümüz de bilmeden bu işe alet oluyoruz. Allah korusun, ben bir, bir buçuk sene önce bu kürsüden dedim ki: “Bu futbol işini düzeltmezsek; bu kulüpleri, bu anlayışı, bu sistemi kurmazsak futbol terörü geliyor.” Aslında söylemek istemediğim kelimeler bunlar. “Futbol terörü geliyor.” dedim, çok anlaşılmadı ama şu anda aldığımız duyumlar, kokular. Ben rahatsızım arkadaşlar; bir sporsever olarak, bir milletvekili olarak, bir vatansever olarak, ülkesini seven biri olarak ben bu işten tedirginim ve rahatsızım. Türkiye şu anda zor günler geçiriyor. Suriye’de, Libya’da, birçok coğrafyada beka mücadelesi veriyoruz; bunu verirken birileri futbol üstünden bu terörü kaşıyabilir ve bize sıkıntı yaratabilir. Onun için, herkes, kendi takımıyla ilgili olsun, rakip takımla ilgili olsun, konuşurken ederken biraz daha dikkatli olmalı.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.