MHP'li Yönter: Binlerce Esnafın Sesi Oldu

MHP'li Yönter: Binlerce Esnafın Sesi Oldu

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi hazırlayıp meclise sundu.

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, “İstanbul C-319 Harem-Gebze minibüs hattında 376 minibüs bulunmaktadır. Kadıköy-Kartal-Tavşantepe metrosunun da açılmasıyla birlikte hattın yolcu taşıma kapasitesi %70-80’lere varan oranlarda düşmüştür. Hattın yolcu taşıma kapasitesinin düşmesiyle birlikte geçimlerini yıllardır bu işten sağlayan yüzlerce minibüs esnafı, binlerce şoför evlerine ekmek götüremez hale gelmişlerdir. Halen hattaki 54 minibüs dönerli olarak hattan çekilmiş durumdadır.

Minibüsçü esnafımız yıllardır yaşadıkları mağduriyeti dernekleri vasıtasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bildirerek çözüm önerilerinde de bulunmuşlardır. Ancak minibüsçü esnafımız ve şoförlerimizin bu sorununun çözümü noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, alt komisyon toplantısı düzenlemek ve sorunu değerlendirmeye almaktan öteye gidememiştir. Harem-Gebze minibüs hattında çalışan minibüsçü esnafımız ve şoförlerimiz sorunlarının çözülmesini beklemekte, ancak yıllardır bir sonuç alamamaktadırlar.” dedi.


 

Yönter, bu kapsamda meclise verdiği yazılı soru önergesinde; “Kadıköy-Kartal-Tavşantepe metrosunun da açılmasıyla birlikte yolcu kapasitesi düşen Harem-Gebze minibüslerinin yolcu kapasitesi yüksek minibüs hatlarına kaydırılması düşünülmekte midir? Artan nüfusla birlikte İstanbul taksilerinin artan talebe cevap veremediği bu yüzden korsan taksi sayısının İstanbul’da giderek arttığı bir gerçektir. Korsan taksiyi önleme ve minibüs hatlarındaki fazlalığı gidermek için minibüslerin taksiye dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?

İstanbul’da artan nüfus ve oluşan yeni yerleşim yerleri nedeniyle toplu taşıma ihtiyacına cevap verebilmek açısından yeni minibüs hatları açılması planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise Harem-Gebze minibüs hattında fazla olan minibüsler bu yeni hatlara kaydırılacak mıdır?

Harem-Gebze minibüs hattında yıllardır devam eden binlerce insanımızı ilgilendiren bu sorununun çözümü noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, alt komisyon toplantısı düzenlemek ve sorunu değerlendirmeye almaktan öteye gidememiştir. Bu hatta çalışan minibüsçü esnafımız ve şoförlerimizin alt komisyona çözüm önerileri de sunmalarına rağmen sorunun yıllardır çözülmemesinin, yaşanmakta olan mağduriyetin giderilmemesinin sebebi nedir?” diye sordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.