MHP'li Yönter: Fındık Alım Fiyatı Sürekli Neden Düşmektedir?

MHP'li Yönter: Fındık Alım Fiyatı Sürekli Neden Düşmektedir?

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in cevaplandırılması istemiyle soru önergesi hazırlayıp meclise sundu.

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, “Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 75'ini gerçekleştiren Türkiye'nin fındık ihracatı yaptığı ülkelerin başında İtalya yer almaktadır. Türk fındığı hem ülkemizden çıkışta, hem de AB ülkelerine girişte, resmi makamlar tarafından mutlaka kontrol edilmesine rağmen basında yer alan haberlerde İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti tarafından hazırlanan "en tehlikeli ithal gıda maddeleri" listesinde Türk fındığı, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sırada yer almıştır.Geçtiğimiz yıllarda aynı iddiaları İspanya da gündeme getirmiştir. Ayrıca 2 milyon insanımızın geçimini sağladığı fındıkta rekolte ve alım fiyatları da her geçen yıl düşmektedir.” dedi. Yönter; bu kapsamda konuyu meclise taşıdı.

Yönter, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “Zaman zaman yabancı alıcıların aflatoksini gerekçe göstererek Türk fındığı üzerinde baskı oluşturmaya, prestijini sarsmaya yönelik kara propaganda çalışmaları karşısında bu ülkeler nezdinde hangi girişimlerde bulunulmuştur? Fındık üreticilerimizin, ihracatçılarımızın ve ülke ekonomisinin zarara uğramasını önlemek amacıyla İtalya’da açıklanan bu liste ile ilgili İtalyan Tarımcılar Derneği’nin söz konusu iddiayı kanıtlamasına dair girişimlerde bulunulmuş mudur?” diye sordu.


 

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter soru önergesine şu şekilde devam etti. “Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan fındığımızın hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracatının sürdürülebilir olması, Türk fındığının kalitesinin ve itibarının zedelenmemesi için fındıkta aflatoksin oluşumunu önlemeye yönelik alınan tedbirler ve yapılan denetimler de alınan sonuçlar nelerdir? 2 milyon insanımızın geçimini sağladığı fındık üretiminde son yıllarda rekoltenin gittikçe azalmasının başlıca nedenleri nelerdir? Fındık rekoltesinin azalmasının önüne geçilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir? Fındık alım fiyatının sürekli neden düşmektedir? Fındık üretimine dair tarım politikasında bir değişiklik söz konusu mudur?” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.