Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! O Paraları Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz (İşte Başvuru Şekli)

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! O Paraları Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz (İşte Başvuru Şekli)

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni gelişme oluştu. Emekli olmanın hayalini kuranlar birçok sebepten dolayı emekli olamadıklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) dilekçe ile başvuru yaptıklarında toplu para iadesi alabileceklerdedir.

Önemli gelişmelerden biri de çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor ve yaş ve yıl şartlarına da uyulması gerekmektedir. 

TOPLU PARA İADESİ

Konu ile ilgili olarak bazı SGK'lı çalışanlar yeterli çalışma imkanı bulamamaktadır. Bu yüzden gereken prim gücünü dolduramıyor ve sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik ve doğum borçlanması gibi imkanlarda sunulmaktadır.

Sunulan tüm haklara rağmen emekli olamayan birçok işçi var. Ayrıca bu kişilerin çalışma imkanı yoksa Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak ödedikleri primleri toplu olarak alabilmektedirler.

ARANAN ŞARTLAR

SGK tarafından tolu para iadesi alabilmek için iki şart bulunmaktadır. Bunlar: 

1-Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.
2-Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak” şeklinde belirtiliyor.

Bu şartları taşıyan birçok çalışan emekli olabiliyor. Ancak paraları eksik ve tamamlama imkanı yoksa paralarını geri alabilirler. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor.

BAŞVURU ŞEKLİ

Milyonlarca kişi toplu para iadesini alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu işlem SGK tarafından kendiliğinden yapılmıyor. Bundan dolayı vatandaşların mutlaka dilekçe ile başvuru yapması gerekiyor. Kurum durumunuzu inceleyecek ve bu ödemeyi almanızda bir sorun tespit etmezse ödemeyi alabileceksiniz.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

Tüm bunların yanı sıra Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

kaynak: Kamu İlanları

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.