Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

Büyük Birlik Partisi kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu 1954 yılında Sivas'ta dünyaya geldi. Yazıcıoğlu 2009 yılında helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Yazıcıoğlu,  31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Sarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Fidan Yazıcıoğlu ve Babası Halit Yazıcıoğlu'dur. Aile geçimini çiftçilik yaparak sağlamaktaydı. Muhsin Yazıcıoğlu ilk ve ortaokul eğitimini Sarkışla da tamamlayarak yüksek öğrenimini tamamlamak için 1972 yılında Ankara'ya gitmiştir. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden mezun olmuştur. (Muhsin Yazıcıoğlu 25 Mart 2009'da hayatını kaybetti. Yazıcıoğlu 25 Mart 2016 yılında yani ölümünün 7.yılında anıldı)

Cemiyetçilik çalışmalarına Sarkışla da 1968 yılında Genç Ülkücü Hareketine katılarak başlamıştır. 1972 yılında gittiği Ankara'da da Ülkü Ocakları Genel Merkezinde çalışmıştır. Zaman içerisinde göstermiş olduğu başarısı akabinde önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı  sonrada Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 6 yılın ardından 1978'de faaliyete geçen  Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı olmuştur.

"ÜŞÜYORUM"

Yine bu dönemde(1978) yaşanan Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamlarına adı karışarak suçlanan Yazıcıoğlu, ceza kesilmeden 5,5 yılını hücrede; 2 yılını da cezaevinde olmak üzere 7 yıl yatmıştır. Suçlamaların asılsız olduğunun anlaşılması üzerine aklanan Muhsin Yazıcıoğlu, cezaevinden çıkarılmıştır. Cezaevinde geçirdiği yıllarda şiirle ilgilenerek geride o zor günlerini anlatan şiirler bırakmıştır. O dönemlere itafen yazdığı en bilindik şiiri "ÜŞÜYORUM" adlı şiiri olmuştur.

SİVAS MİLLETVEKİLLİĞİ

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girerek Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Ülkücü lider, 1991 yılında Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin oluşturduğu ittifak kapsamında milletvekili adayı olarak Sivas'tan milletvekili seçilmiştir.
Yazıcıoğlu, 1992 yılına kadar MÇP' de çalışmalarını sürdürmüştür. Fakat parti ile fikirlerinde ortak nokta bulamadıkları gerekçesi ile 5 milletvekili arkadaşıyla MÇP' den ayrılarak 1993'te Büyük Birlik Partisi'ni kurarak partinin Genel Başkanı olmuştur. Temmuz 2007'de yapılan genel seçimlerde Sivas'tan milletvekili seçilerek TBMM'ye girmiştir.

HELİKOPTER KAZASI

BBP Genel Başkanlığı görevini sürdürürken 25 Mart 2009'da seçim çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla kiralanan özel bir firmaya ait helikopterle Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken kaza geçirip hayatını kaybetmiştir.  Hava koşulları nedeniyle görevliler enkaza 47 saat sonra ulaşılabilmiştir. Kazadan hemen önceki mitinginde "Devletten yardım almıyoruz ilk kez  helikopter kiralıyoruz" demişti. Yazıcıoğlu'nun cesedini ağabeyi teşhis etmiştir. Ölüm haberini doktor kontrolünde alan eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve 87 yaşındaki annesi Fidan Yazıcıoğlu sakinleştirici alarak ayakta durabilmişlerdir. 

KAZA SONRASI ŞÜPHELER

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında hayatını kaybetmesi halen gizemini koruyor. Yazıcıoğlu'nun kaza mı yoksa suikast sonucu mu hayatını kaybettiği şüphesini koruyor. Kazaya 47 saat sonra ulaşılması dahi ilk tartışma yaratan konu oldu. Hava muhalefeti neden olarak sunulsada birçok kişi buna inanmıyor.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Günümüzde kazanın oluş biçimi ve kaza sonrasında yaşanan ihmaller halen tartışma konusu olup Kahramanmaraş Özel Yetkili Savcılığınca soruşturulmaktadır.

ÖZEL HAYATI

Eğitim için gittiği Ankara'da eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile tanışmıştır. Kısa bir sonra evlenen ülkücü liderin, bu evlilikten iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.