Mustafa Hidayet Vahapoğlu Kimdir?

Mustafa Hidayet Vahapoğlu Kimdir?

Türk siyasetinin en önemli isimlerinden biri olan Mustafa Hidayet Vahapoğlu, 17 Nisan 1956 yılında Çorum’un İskilip ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Akademik ve askeri kariyeriyle dikkat çeken Hidayet Vahapoğlu, 1979 ve 2007 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde önemli kademelerde hizmetlerde bulunmuştur.

1977 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun olan Hidayet Vahapoğlu, takip eden yıllarda Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlamış ve 1983 yılında yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

1987 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Yönetimi, Teftişi ve Planlaması alanında doktora eğitimini tamamlamıştır. 2000 yılında Milli Güvenlik Akademisini de başarıyla bitiren Hidayet Vahapoğlu, aynı dönemler Türk Silahlı Kuvvetleri içinde aktif görevlerine devam etmiştir.

1979 yılından 2007 yılına kadar Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde birçok farklı kurumda görev yapmıştır. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini ifa ettiği sırada dikkatleri üzerine çeken Hidayet Vahapoğlu, Kıdemli Albay rütbesinde olduğu sırada 7 Mayıs 2007 yılında Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili adayı olmak için Türk Silahlı Kuvvetlerindeki tüm görevlerinden ayrılmış ve emeklilik talep etmiştir.

2007 yılı Türkiye Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi 2. Sıra Çorum Milletvekili adayı olarak seçimlere katılmış ve 2009 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Başdanışman olarak parti içi görevlere getirilmiştir.

2009 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmiş ve 2015 – 2018 tarihleri arasında MHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak aktif siyasi hizmetlerini devam ettirmiştir.

27. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görevlerine başlayan Hidayet Vahapoğlu, MHP Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okullarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi içinde, Milli Savunma Komisyonu Katip Üyeliği ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi olarak meclis içinde aktif olarak Milliyetçi Hareket Partisi adına faaliyet yürütmektedir. Akademik ve askeri geçmişi sayesinde oldukça donanımlı olan ve bugüne kadar başarılı bir siyasi duruş sergileyen Hidayet Vahapoğlu, siyasi kariyerine 2019 yılı itibariyle de aktif olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Hidayet Vahapoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

mustafa-hidayet-vahapoglu.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.