Nargile Keyfi Asırlardır Devam Ediyor

Nargile Keyfi Asırlardır Devam Ediyor

Cafe ve restoran sektörü her geçen gün gelişiyor, rekabetin yoğun yaşandığı bu alanda konsept cafe’ler çoğalıyor. Son yıllarda görmeye alıştığımız bir konsept ise nargile cafeler oldu. Aslında bu kültür bizim için yeni değil. Özellikle İstanbul’da Tophane

Cafe ve restoran sektörü her geçen gün gelişiyor, rekabetin yoğun yaşandığı bu alanda konsept cafe’ler çoğalıyor. Son yıllarda görmeye alıştığımız bir konsept ise nargile cafeler oldu. Aslında bu kültür bizim için yeni değil. Özellikle İstanbul’da Tophane’ye nargile içmeye gitmek bir zamanlar son derece popülerdi. Şimdilerde ise yeni bir trend olarak nargile konseptli özel cafe’ler hayatımıza dahil oldu. Ancak her nargileyi içmek doğru değil. Nargilenin doğru hazırlanması, kaliteli ürünler kullanılması, doğru harmanların yapılması ustalık istiyor. Bakımı ve temizliği de nargile içenlerin sağlığı açısından bir o kadar önemli bir konu. Bu da nargile keyifini evinde sürmek isteyenlerin sayısını her geçen gün arttırıyor.

Nargile keyfi asırlardır devam eden bir gelenek. Bakmayın siz son zamanlarda bu kadar popüler olduğuna, her şeyde olduğu gibi nargilede de bir dışlanma dönemi söz konusu oldu ancak gelenekler her zaman bir şekilde devam eder. Nargile de o geleneklerimizden biri olarak hızlı bir şekilde hayatımızın tam ortasına yeniden düştü. Bildiğiniz gibi tarihimizde Osmanlı kahvehanelerinde de en çok nargile içilirdi. Bunu hem dönem filmlerinden hem de fotoğraf ve resimlerden de çok iyi görebiliyoruz. Ancak nargilenin tarihi çok daha eskiye dayanıyor. Hatta kaynaklar insanoğlunun tütünü Milattan Önceki yıllarda keşfettiğini söylüyor. İlk başta ibadet amaçlı tütün yakan insanoğlu sonra bunu çeşitli şekillerde bir keyif merasimine dönüştürdü. Nargile de bu keyif merasimlerinden biri.

Doğu Kültürünün Bir Ritüeli

Nargilenin ilk olarak Hintliler tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz? Hindistan cevizinin dışında bulunan tütüne benzer tabakayı yakan Hintliler, cevizin içine kamış sokarak bunu içmeye başladılar ve böylelikle nargile ortaya çıktı. Özellikle doğu kültürünün bir ritüeli olan nargile, kelime olarak Farsçada Hindistan Cevizi anlamına gelen “nargil”den geliyor. Araplar nargileye şişa, İranlılar ise kalyan diyor. Hindistan’dan çıkan, aslında bir nevi sohbet ritüeli olan nargile asırlar içerisinde yaygınlaştı.

Nargile Nasıl Hazırlanmalı?

Herkes nargile hazırlayıp içebilir. Bunu evinde yapanların sayısı bugün oldukça fazla… Ancak nargileyi hazırlamak ustalık istiyor. Eğer keyif alarak içmek istiyorsanız nargile hazırlamanın püf noktalarını iyi bilmelisiniz ya da nargilenizi bu işi hakkıyla yapan bir yerde içmeli ve siz yalnızca keyfinize bakmalısınız. Öte yandan nargile içtiğiniz yerde de nargilenin nasıl hazırlandığı meçhul! Zira bu işin bazı olmazsa olmazları var, siz en iyisi sağlınızı tehlikeye sokmalarına izin vermeyin ve kendi nargilenizi kendiniz hazırlayın. Nasıl mı? İşte nargile hazırlamanın püf noktaları:

  • İlk adım temizlik. Nargilenin temizliği ve bakımı oldukça önemli. Düşünsenize her gün onlarca kişinin girip çıktığı bir cafe’lerde sizden önce size gelen nargileyi kimin kullandığını bile bilmiyorsunuz. Bu nedenle de işletmenin her kullanımdan sonra nargileleri çok iyi temizlemesi ve her müşterisine yeni bir sipsi vermesi oldukça önemli. Sipsiyi size paketiyle getirmelerine dikkat edin. Marpuçlar temiz ve ayrı ayrı olmalı, her aromaya yönelik ayrı marpuç kullanılmalı. Lülelerin de aynı şekilde temiz ve ayrı olması gerekiyor. Her içimden sonra tüm nargile takımının yıkanıp temizlenmesi gerekiyor. Evinizden nargile hazırlarken her defasında nargile takımınızı çok iyi temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • İkinci adım tütün seçimi. İçtiğiniz tütünün kalitesini sorgulayın. Ucuz tütünler sağlığınızı tehdit ediyor. Bu nedenle kaliteli tütün satın almalısınız.
  • Lülenin hem doluluk oranına da dikkat etmeniz gerekiyor. Hem dolu olması hem de sıkıştırılmamış olmaması önemli. Bu nargilenin kıvamı açısından önemli bir detay!
  • Bir başka konu ise elbette köz... Hazır közler baş ağrısı yapıyor ve marpuç içerisinde aroma bırakıyor. Nargileden keyif almak istiyorsanız odun kömürü kullanmalısınız.
  • Bildiğiniz gibi nargilede en önemli malzeme su! Ancak suyun miktarı konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Suyun, ser çubuğu 4 cm üzerinde olmalı aksi halde nargilenin çekimi olumsuz yönde etkilenir.
  • Nargile yakılırken önce köz konulmalı ve 1,5 dakika bekletildikten sonra yakılmalı.
  • Tüm bu bilgilerden faydalanarak evde kendi nargilenizi kendiniz hazırlayın, nargile keyfinizi daha güvenli ve sağlıklı hale getirin.

Bir Trend Olarak Aromalı Nargile

Bugün cafe’lerde daha çok aromalı nargileler tercih ediliyor. Böylelikle hem daha hafif bir içim oluyor hem de nargile keyfi sevilen tatlarla birleşiyor. Her ülkenin kendi kültürüne göre farklı aromaları var. Türkiye’de en çok elma aromalı nargile rağbet görüyor. Bunun yanında kola, damla sakızı, kahve, elma, portakal, nane, karpuz, mango, limon, vişne, şeftali, muz, yeşil elma, çilek, cappuccino, karamel, vanilya, Hindistan cevizi gibi pek çok aroma çeşidi de bulunuyor. Bu aromalardan çeşitli harmanlar elde edilerek yeni lezzetler de ortaya çıkarılıyor.

Odumantr.com’dan Size Özel Nargile

Yaz aylarına özel kampanyalar düzenleyen https://www.odumantr.com/uygun fiyatlarla nargile çeşitlerini satışa sunuyor. Nargile keyfinizi özelleştirmek hatta kişiselleştirmek istiyorsanız www.odumantr.com adresini mutlaka ziyaret edin ve ürünler hakkında detaylı bilgi alın. Birbirinden özel nargile çeşitlerini indirimli fiyatlarla Oduman adresinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.