• BIST 90.529
 • Altın 213,779
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • Yozgat 3 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 14 °C
 • Bursa 10 °C

Nazım Hikmet Ran Diyen Ergenç ve Benzerleri

Fikri ATILBAZ

Dün haberleri seyrederken bir haber dikkatimi çekti. Haberin kahramanı Halit Ergenç'ti. "Vatanım Sensin" dizisiyle ailece atağa geçen bu çiftten erkek olanı bir erkeklik yapmış ve toplum huzurunda Nazım Hikmet Ran şiirini içten bir şekilde okumuştur. Ne güzel demi?

Ama okuduğu şiir bu değil.

"Trabzondan bir motor açılıyor 

Sa-hil-de-ka-la-ba-lık! 

Motoru taşlıyorlar 

Son perdeye başlıyorlar! 

Burjuva Kemal'in omuzuna binmiş 

Kemal kumandanın kordonuna 

Kumandan kahyanın cebine inmiş

Kahya adamlarının donuna 

Uluyorlar

Hav... hav... hak... tü"

Nazım'ın bu şiirini hatırlarsınız! Mustafa Suphi'nin ölümü için yazılmış Atatürk'e karşı hakaret eden, söven, adamın adamı gibi gösteren rezil ve aslı astarı olmayan bir şiir. Atatürk'ü böyle gören bir asker olmamış yani Kurtuluş Savaşında savaşmamış bir rezilin şiirini okumak sana yakışmadı Halit Ergenç. Hiç yakışmadı. Hele Kurtuluş Savaşını canlandıran bir dizide oynarken bu olmadı.

Türk düşmanı, Moskof gülü olan, Çek dikeni olan bu adamın üç-beş güzel şiiri olabilir. Ancak bu kişilikte memleket sevgisi yoksa hiçbir şey yoktur. Bomboştur, kadınların göğüs zenginlikleri onun için daha değerlidir.

Onda gözüken memleket sevgisi de delikanlılık yıllarında sahip olduğu ve hep içinde kalan komünist olmadan önce kalan fikirlerdir, vatan anlayışıdır. Vatanı satmadan önceki fikirlerdir.

Bazen dil bilmek insanın işine yarıyor. Hem de bazıları için, giden bir geminin ardından Rusça bağırmasa başka bir önem taşıyor. Bir Bolşevik lakırdısı çıkarıyorsunuz, bağırıyorsunuz ve sonra Rusya'ya gitmek için yola koyuluyorsunuz. Sizin özgürlük dediğiniz esarete merhaba!

Son diyalogunuz, Türk sınırları içinde sizi kaçırıp, Rusya'ya gitmeniz için size yardım eden Refik Erduran her şeyden önce bir akrabanız. Aranızda gelişen ve geçen diyalog:

("Hoş geldin Nâzım Ağabey, olumsuz bir şey yok değil mi?"

"Hayır, hiçbir terslik olmadı."

"Öyleyse gidiyoruz."

"Hoşça kal Boğaz kıyıları! Elveda İstanbul!")

Bu memleketi terk edişin kısaca öyküsüdür. Sonrası felaket. Ama gel gör ki, böyle bir insanı dahi seven bir milletin evlatları. Mübarek olsun onun şiirlerini özel yapıp, derleyip, söyleyenlere.

Nazım diye bağırıp, çırpınanlara ne diyeyim ben. Ya da kendileri ne diyecek? Bütün bu gerçekleri biliyorsanız ve hala Nazım diyorsanız, bizim sizi ve sizleri, Türk kabul etmemiz mümkün değildir. Biraz da aleyhte yazılmış kitapları okumanızı, okuduktan sonra elden ele dolaştırmanızı diliyorum.

Gerçekleri tam olarak bildiğinizde, onun sayfalarını çok daha iyi okuyacak ve bileceksiniz. Bu yüzden bir şeyi savunmadan önce iyice okuyun ve size ters gelse de gerçekleri kabullenin. Doğru olan budur! Sonra beğendiğiniz şiiri okuyun; ancak onun görüşlerine ve hayatına tutsak olmadan.

Sağlıcakla kalın!

 

Fikri ATILBAZ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.